Masowiec z żaglami zawinął do Portu Gdynia [ZDJĘCIA]

Po raz pierwszy do Portu w Gdyni dotarł statek MV PYXIS OCEAN – masowiec wyposażony w technologię WindWings, czyli w specjalne żagle, które pozwalają wykorzystywać wiatr, aby zaoszczędzić paliwo. Statek przywiózł 69 tys. ton śruty, której rozładunek potrwa kilka dni.

O projektowanych statkach wykorzystujących skrzydła WindWings informowaliśmy w 2020 roku. Masowiec PYXIS OCEAN, który dotarł 29 paźdzerika do Gdyni, należy do firmy Cargill – globalnego potentata w handlu i dystrybucji żywności. Dzięki skrzydłom ze stali i kompozytu jednostka może zaoszczędzić do 30% paliwa, w zależności od wiatru i warunków na morzu.

– Bardzo cieszymy się, że jako miejsce pierwszego zawinięcia tego typu jednostki wybrano nasz terminal i Port Gdynia. Jest to dla nas duże wydarzenie i wyraz dużego zaufania ze strony klienta, który tutaj skierował do nas tę jednostkę – komentuje Tomasz Pietrewicz, prezes HES Gdynia Bulk Terminal. – Musieliśmy przeanalizować warunki techniczne statku, jego konstrukcję, aby móc bezpiecznie rozładowywać i operować na tego typu jednostce. Jest to dla nas nowe doświadczenie – dodaje Pietrewicz.

Statek przywiózł 69 tys. ton śruty, którą HES Gdynia Bulk Terminal będzie rozładowywać wciągu 4-5 dni w zależności od warunków pogodowych.

– Wizyta tej jednostki jest dowodem, że gospodarka morska robi kolejny, ogromny krok w stronę dekarbonizacji transportu morskiego. Port Gdynia należy do grona największych portów w rejonie Morza Bałtyckiego, a także jest ważnym węzłem transportowym w sieci bazowej TEN-T, której priorytetem jest m.in. propagowanie stosowania alternatywnych, w szczególności bezemisyjnych lub niskoemisyjnych źródeł energii i układów napędowych – mówi Aleksander Wicka, kierownik działu marketingu w Zarządzie Morskiego Portu Gdynia.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane