Niepewna budowa terminalu PKP Cargo w Zduńskiej Woli

terminal-pkp-cargo
Arch. PKP Cargo

Oddala się wizja budowy terminalu przeładunkowego PKP Cargo w Zduńskiej Woli – Karsznicach. Spółka celowa – Centralny Terminal Multimodalny poinformowała zarząd PKP Cargo, że projekt nie uzyskał dofinansowania unijnego.

O planach wybudowania terminalu słuchać od co najmniej ośmiu lat, ale wciąż daleko jest do realizacji obiektu. We wrześniu 2019 r. informowaliśmy, że została założona spółka celowa ONECARGO, która miała zająć się budową obiektu. Nazwa spółki została później zmieniona na Centralny Terminal Multimodalny (CTM). Inwestycja była uzależniona od przyznania unijnego dofinansowania. Tego na pewno nie będzie. Urząd marszałkowski województwa łódzkiego wystawił negatywną ocenę merytoryczną dla projektu w przeprowadzonym konkursie. Protest zgłoszony w tej sprawie przez CTM nie został uwzględniony przez samorząd województwa.

Grupa PKP Cargo informuje, że nie zamierza rezygnować z budowy terminalu w Zduńskiej Woli, ponieważ obiekt ten ma być dla przewoźnika istotnym uzupełnieniem jej infrastruktury punktowej. Zarząd PKP Cargo poinformował w komunikacie giełdowym, że dokona analizy „innych rozwiązań, które umożliwiłyby realizację tej inwestycji przez PKP CARGO TERMINALE”.

Plany stworzenia na terenie Zduńskiej Woli suchego portu, w którym dokonywane będą przeładunki towarów z kolei na ciężarówki i odwrotnie, mają wiele lat. Inwestycja miała realną szansę na realizację w roku 2016. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi podpisał wówczas decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla portu multimodalnego, który miał powstać na obszarze o powierzchni około 23 ha. Terminal miał być wyposażony w dwie suwnice kolejowe obsługujące 9 torów. W ramach inwestycji powstał miały także: plac rozładunkowy i składowy oraz towarzysząca infrastruktura drogowa i parkingowa. Docelowa pojemność obszarów składowych portu miała wynieść 4500 TEU, a możliwości przeładunkowe portu osiągnąć docelowo 220 tys. TEU rocznie.

Na planach się skończyło, ponieważ pokrzyżował je brak środków. Gmina Zduńska Wola oraz jej partnerzy nie otrzymali dofinansowania dla przedsięwzięcia z unijnego programu Łącząc Europę.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polecane