Arvato wykorzystuje robotykę w poznańskim magazynie

Roboty w magazynie
Arvato

Operator logistyczny Arvato wdrożył nowy system typu rack-to-person w swoim centrum logistycznym w Poznaniu. System z dziedziny automatyki magazynowej zwiększy efektywność rozmieszczania produktów oraz kompletacji zamówień w obsłudze sprzedaży internetowej.

Rack-to-person pozwala nam optymalizować procesy logistyczne, co jest szczególnie przydatne w przypadku obsługi przedsiębiorstw z szerokim asortymentem produktów. – Zastosowanie tego systemu przynosi ogromną wartość dodaną – twierdzi Lidia Ratajczak-Kluck, prezes Arvato Polska.

Wdrożony w Poznaniu system, oparty jest na technologii robotycznej, wspiera pracowników magazynu głównie w procesie kompletacji zamówień. Autonomiczne roboty transportują regały z towarami do stacji kompletacyjnych w liczącym 48 000 mkw. centrum logistycznym. Roboty poruszają się po magazynie, korzystając z systemu kamer i kodów nawigacyjnych. Bezpośrednie dostarczanie regałów do stanowisk pracy, gdzie pracownicy kompletują produkty zgodnie z zamówieniem, znacząco usprawnia i przyspiesza cały proces. Po zakończeniu kompletacji roboty automatycznie odstawiają regały na odpowiednie miejsce w magazynie. Wykorzystują również dane historyczne oraz analizy map ciepła, aby określić optymalny układ magazynu i najlepsze lokalizacje składowania dla poszczególnych produktów.

System rack-to-person to również przykład wykorzystania sztucznej inteligencji (AI) w praktyce. Dzięki niej roboty potrafią nawigować, rozpoznawać otoczenie i optymalizować trasy, co pozwala im wykonywać zadania sprawnie i z dużą precyzją – informuje Arvato.

Roboty pracują w zamkniętej strefie magazynowej, a bramki z czujnikami zabezpieczają pracowników przed przypadkowym wejściem w obszar ich działania.

Inteligentne algorytmy optymalizują tzw. „hit rate”, czyli wskaźnik trafności kompletacji, tak aby przy każdej operacji można było pobrać maksymalną liczbę produktów. System typu rack-to-person umożliwia również pracę w trybie ciągłym, co znacząco zwiększa produktywność i efektywność operacyjną.

Wcześniej Arvato zastosowało ten sam system w Harsewinkel w Niemczech i Illescas w Hiszpanii. – Szybkość i elastyczność zyskują coraz większe znaczenie dla naszych klientów. Dlatego celem każdej automatyzacji jest zwiększenie ich produktywności i możliwość szybkiego reagowania na zmieniające się potrzeby – mówi Philipp Rücker, szef działu zarządzania transportem i inżynierii logistycznej w Arvato. – Wszystkie nasze systemy automatyzacyjne – niezależnie od tego, czy są to roboty, systemy rack-to-person, AutoStore, Shuttle czy systemy pakujące – projektujemy z myślą o maksymalnej modułowości i elastyczności. Dzięki temu tworzymy systemy skalowalne, które można szybko i łatwo wdrażać w innych lokalizacjach, jeśli zajdzie taka potrzeba – dodaje Rücker.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane