DHL Freight przetestuje ciężarówkę napędzaną wodorem

Żółta ciężarówka wodorowa.
Grupa DHL

DHL Freight wdrożył do eksploatacji w Kolonii dwie ciężarówki napędzane wodorem. Firma otrzymała je od producenta pojazdów użytkowych specjalnego przeznaczenia – Paul Nutzfahrzeuge. Pojazd o nazwie Paul Hydrogen Power-Truck bazuje na konstrukcji samochodu Mercedes-Benz Atego. Powstał we współpracy z koncernem Shell.

Ciężarówki wodorowe będą eksploatowane podczas rocznego programu pilotażowego. Posłużą do dystrybucji praz przewozów liniowych w placówce DHL Freight w Kolonii. To już kolejne ciężarówki na wodór wykorzystywane w Niemczech przez Grupę DHL. Pierwszy pojazd pracuje dla oddziału Post & Parcel Germany w Kolonii Zachodniej. DHL i jego oddziały testują i wdrażają nowe pojazdy w ramach swojej strategii zrównoważonego rozwoju i pośredniego celu redukcji emisji do mniej niż 29 milionów ton CO2 do 2030 roku.

– W transporcie drogowym żadna alternatywna technologia napędowa nie okazała się jeszcze wyraźnym zwycięzcą. Dla nas kluczowe jest utrzymanie neutralnego dla środowiska podejścia i dalsze testowanie różnych zrównoważonych rozwiązań. Dotyczy to nie tylko elektrycznych ciężarówek akumulatorowych, ale także pojazdów wodorowych, które doskonale sprawdzają się na dłuższych dystansach, ponieważ mają imponujący zasięg i możliwość szybkiego tankowania – powiedział dr Thomas Vogel, dyrektor generalny DACH, UK & IE DHL Freight.

Dwie ciężarówki o masie 15,6 tony, o zasięgu około 400 km z przyczepą i 600 km bez przyczepy, zostały wyprodukowane przez Paula Nutzfahrzeuge na zlecenie Shell w Vilshofen w południowych Niemczech.

Przeczytaj również:

Ford Trucks z nową serią F-LINE na targach Solutrans

Shell uruchomi 75 szybkich ładowarek e-samochodów

Solidaris wprowadził do floty dwie ciężarówki elektryczne

Podstawą tego pierwszego seryjnie produkowanego w Niemczech samochodu ciężarowego o średniej ładowności z ogniwami paliwowymi jest Mercedes-Benz Atego. Pojazdy są obsługiwane przez DHL Freight i Post & Parcel Germany w modelu Shell Hydrogen Pay-Per-Use. Shell wynajmuje pojazdy z napędem wodorowym za co miesięczną opłatą. Usługa ta uruchomiona została w sierpniu 2023 r.

Shell oferuje zarówno ciężarówki, jak i stacje ładowania pojazdów elektrycznych oraz wsparcie w okresie użytkowania samochodu. Pojazdy ciężarowe są serwisowane wyłącznie w warsztacie Centrum Pojazdów Użytkowych Daimler Truck AG we Frechen.

Dla DHL Freight jeździ już po Niemczech około 150 pojazdów, które są bezemisyjne lub znacznie zmniejszyły emisję gazów cieplarnianych.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane