ČD Cargo pożyczy pieniądze z EBI na zakup taboru

Lubomir Nowak, ČD Cargo

Spółka ČD Cargo podpisała umowę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym o zabezpieczenie środków z kredytu inwestycyjnego. Podpisanie umowy jest w zgodne z zatwierdzonym biznesplanem spółki na rok 2021 r. Dzięki kredytowi czeski przewoźnik kolejowy będzie w stanie wymienić tabor na nowy oraz dokonać zagranicznej ekspansji.

Środki z EBI zostaną zainwestowane m.in. w zakup 50 wielosystemowych lokomotyw, 140 wagonów do transportu kombinowanego oraz wyposażenie posiadanych lokomotyw w urządzenia sytemu ETCS.

Maksymalna kwota pożyczki zatwierdzona przez EBI wynosi 130 mln EUR. Środki mogą być wypłacane przez okres 36 miesięcy od daty wejścia w życie umowy. Fundusze z EBI mogą pokryć do 50 proc. kosztów projektu. Podpisanie umowy poprzedziła obszerna analiza finansowa EBI, na podstawie której ČD Cargo zostało ocenione jako podmiot wiarygodny do zaciągnięcia kredytu inwestycyjnego.

– Podpisanie umowy zakończyło długi, prawie roczny proces weryfikacji przez EBI, kiedy dokonano oceny ogólnej kondycji ekonomicznej przedsiębiorstwa. Pozytywna ocena ČD Cargo znalazła odzwierciedlenie w bardzo korzystnych warunkach kredytowych – powiedział Tomáš Tóth, prezes ČD Cargo.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane