Zakończył się pierwszy transport wielkogabarytowy na plac budowy projektu chemicznego „Polimery Police”. Podczas trwającej 3 dni operacji przetransportowano 584-tonowy zbiornik na propylen z portu barkowego w Policach – ulicami Jasienicką i Piotra i Pawła. Ostatni etap rozpoczął się 17 stycznia o godzinie 23 i trwał do 3 w nocy.
Ładunek przypłynął z Gdyni do portu barkowego w Policach w piątek, 15 stycznia na statku Aura. Był nim pierwszy z pięciu zbiorników, które będą służyły do magazynowania produktu instalacji odwodornienia propanu – propylenu. Propylen będzie docelowo kierowany na instalację do produkcji polipropylenu.
– Planowanie transportu trwało kilka miesięcy. Wymagało to odpowiedniego przygotowania całej trasy, w tym między innymi wykonania tymczasowej przeprawy mostowej na terenie oczyszczalni ścieków, wytyczenia dróg tymczasowych oraz zaangażowania niezbędnych służb logistycznych – opowiada Andrzej Niewiński, prezes Grupy Azoty Polyolefins. – Dzięki temu udało się operację przeprowadzić bez problemu i w bezpieczny sposób – dodaje.
Objętość dostarczonego zbiornika wynosi 3485 msześc. Robocza objętość zbiornika to 2800 msześc, co umożliwi magazynowanie do 1 400 ton propylenu. Zbiornik waży 584,9 ton, ma długość 72,13 m, szerokość 8,9 m i wysokość 11,13 m.
Zbiornik na propylen został w całości wykonany w Stoczni w Gdyni przez Zakład Konstrukcji Spawanych FERRUM.
Za transport zbiornika z Gdyni do Polic odpowiadała firma JG-Marine, która o zakończeniu zadania poinformowała na Twitterze.
#Polimery #Polyoleofins #Polish project cargo discharged at Police. Today more #project #cargo to be discharged at @ZMPSiS @Szczecin. Stay tuned. pic.twitter.com/l4nAg0uBT3
— JG-MARINE Co. Ltd. (@jgmarineltd) January 19, 2021
Realizowany przez Grupę Azoty projekt „Polimery Police” jest jednym z największych przedsięwzięć inwestycyjnych w branży chemicznej w Europie. Budżet przedsięwzięcia wynosi 1,52 mld euro, czyli około 7 mld zł. Na terenie zakładów chemicznych w Policach powstanie nowoczesny kompleks infrastrukturalny umożliwiający produkcję blisko pół miliona ton polipropylenu rocznie.