Kontenery popłyną Wisłą z Gdańska do Chełmna

Kujawsko-Pomorskie Forum Wodne (Facebook)

Szóstego kwietnia z Portu Gdańsk wyruszy w rejs zestaw rzeczny złożony z pchacza i barki załadowanej sześcioma 40-stopowymi kontenerami. Towary ważące w sumie 300 ton (po 150 t w każdym etapie) po czterech dniach przypłyną Wisłą do Chełmna i wrócą do Gdańska. Pierwszy komercyjny rejs na tej trasie organizuje samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, aby wypromować transport śródlądowy.

Towary dotrą do Chełmna w czwartek (8 kwietnia), gdzie nastąpi ich przeładunek na ciężarówki, a następnie barka zostanie ponownie załadowana i wróci na Wybrzeże. Cała operacja, podczas której przewiezionych zostanie ponad 300 ton towarów dla firm produkcyjnych zajmie około 4 dni.

Transport kontenerów można śledzić na stronie Kujawsko-Pomorskiego Forum Wodnego.

– Położenie geograficzne naszego regionu, w którym krzyżują się dwie międzynarodowe drogi wodne, daje duże możliwości do rozwoju, dlatego jako województwo jesteśmy szczególnie zainteresowani działaniami zmierzającymi do rewitalizacji dolnej Wisły i uruchomieniu jej potencjału gospodarczego przy poszanowaniu środowiska naturalnego. Mam nadzieję, że ten pierwszy komercyjny rejs, będzie dowodem na to, jak sprawnie i efektywnie można wykorzystać alternatywne gałęzie transportu – mówi Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Potrzeba budowy węzła logistycznego

Celem organizowanego przez samorząd województwa rejsu jest promocja śródlądowego transportu wodnego, jako najbardziej ekonomicznego, bezpiecznego i przyjaznego środowisku oraz zwiększenie wiedzy o usługach śródlądowych wśród przedsiębiorców i firm spedycyjnych. Urząd marszałkowski chce też zwrócić uwagę na korzyści płynące z budowy węzła logistycznego w Bydgoszczy, wykorzystującego m.in. potencjał dróg wodnych.

Zestaw rzeczny złożony z pchacza i barki załadowanej sześcioma 40-stopowymi kontenerami wypłynie 6 kwietnia z Portu Gdańsk. Nocna przerwa techniczna planowana jest w okolicach Tczewa. Do punktu przeładunkowego w Chełmnie, pokonując 152-km odcinek Wisły, dotrze w czwartek (8 kwietnia). Na nabrzeżu towar zostanie rozładowany na tiry, a na barkę trafią kontenery eksportowe. Planowany powrót do Gdańska – 9 kwietnia.

Operatorem rejsu wybranym przez samorząd województwa jest firma VAN cargo z siedzibą w Warszawie. Urząd marszałkowski informuje, że wyprawa ma również aspekt badawczy. Rejsowi towarzyszyć będzie łódź Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku z pracownikiem naukowym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i studentem kierunku rewitalizacja dróg wodnych na pokładzie. Z barki prowadzone będą badania szlaku wodnego. Podczas transportu sprawdzane będzie oznakowanie nawigacyjne określające przebieg szlaku, przepustowość drogi wodnej oraz lokalizację trudnych i uciążliwych dla żeglugi miejsc na tym odcinku Wisły.

Pierwszy zainteresowani: TZMO oraz IKEA  

Pierwszą firmą z regionu, która zainteresowała się możliwością przewiezienia swoich towarów drogą wodną i do której trafi pierwszy transport są Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych (TZMO). Kalkulacje kosztów przewozu wskazały na jego wysoką konkurencyjność. TZMO zadeklarowały udział w pilotażowym rejsie także w relacji eksportowej (do Gdańska). Swoje towary wyśle także firma IKEA.

Pilotażowy rejs odbędzie się w ramach międzynarodowego projektu EMMA Extension (program INTERREG Region Morza Bałtyckiego), którego celem jest zwiększenie świadomości o korzyściach, jakie niesie za sobą transport morski i śródlądowy.

W 2017 r. w ramach pierwszej części projektu samorząd województwa zorganizował rejs promocyjno-badawczy oraz opracował studium lokalizacyjne dla planowanej platformy multimodalnej Bydgoszcz-Solec Kujawski.

Aktualizacja: Zestaw rzeczny pokonał I etap trasy w 17 godzin
Aktualizacja 2: Kontenery dopłynęły Wisłą do Gdańska po 10 godzinach

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane