Kontenery przypłynęły z Gdańska do Chełmna po 17 godzinach

Andrzej Goiński, UMWKP

Późnym popołudniem dopłynęła wczoraj do Chełmna barka załadowana dzień wcześniej w gdańskim porcie 150 tonami komponentów do produkcji dla Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych. Zakończył się więc I etap pilotażowego rejsu zorganizowanego przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Teraz barka wyruszy w drogę powrotną – do Gdańska.

Z relacji zamieszczonej na stronie wislacargo.kujawsko-pomorskie.pl wynika, że pilotażowy rejs zestawu rzecznego złożonego z pchacza i barki rozpoczął się we wtorek 6 marca w Gdańsku. Pierwszym etapem projektu było przeładowanie sześciu 40-stopowych kontenerów z samochodów ciężarowych na barkę. W kontenerach znajdowały się materiały dla TZMO. Łączny tonaż ładunku wyniósł prawie 150 ton. Przeładunek na Nabrzeżu Szczecińskim, z wykorzystaniem suwnicy kontenerowej, trwał około godziny, po czym zabezpieczono kontenery na pokładzie.

Barka typy Galar jest w stanie wziąć na pokład maksymalnie 18 kontenerów 40-stopowych (2 warstwy), a pchacz poprowadzić zestaw składający się z 4 pontonów.

Po południu 6 kwietnia, zestaw pokonał jedyną na swojej trasie śluzę w Przegalinie, gdzie Wisła łączy się z Martwą Wisłą. Po dopłynięciu wieczorem do Tczewa rejs został przerwany na nocny postój techniczny. Rano zestaw z kontenerami na pokładzie wypłynął w dalszą trasę. Około godziny 9 barka znajdowała się na 886 km Wisły, na wysokości wejścia na rzekę Nogat, przy którym znajduje się śluza Biała Góra. Godzinę późnej zestaw rzeczny dopłynął do Korzeniewa. Pogoda nie sprzyjała rejsowi (wiał silny wiatr) ale ok. godz. 13:30 barka dopłynęła do Grudziądza.

Rejs zakończył się o godzinie 17 w Chełmnie. Pokonanie 150-km odcinka Wisły zajęło zestawowi 17 godzin. Na miejscu na uczestników wyprawy czekał kujawsko-pomorski marszałek Piotr Całbecki. – Jako województwo jesteśmy szczególnie zainteresowani działaniami zmierzającymi do powtórnego użeglownienia dolnej Wisły i uruchomienia jej potencjału gospodarczego, oczywiście z poszanowaniem środowiska naturalnego. Ten rejs pokazuje możliwości, jakie się z tym wiążą. Cieszę się, że kibicuje mu wielu mieszkańców regionu – mówi Całbecki.

Firmą, do której trafi załadowana w Gdańsku zawartość kontenerów, są Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych. Po przeładunku towarów na ciężarówki, ładunek przejechał do magazynów produkcyjnych TZMO.

W czwartek nastąpi rozładunek i ponowny załadunek jednostki. Urząd marszałkowski województwa kujawsko-pomorskiego informuje, że do Gdańska popłyną Wisłą gotowe, wyprodukowane w regionie towary, wysyłane z Polski w świat.

Przedsięwzięcie ma aspekt badawczy i wdrożeniowy. Trasą barki przypłynęła do Chełmna łódź gdańskiego Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, z pracownikiem naukowym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i studentem tej uczelni na pokładzie. Akademicy sprawdzali oznakowanie nawigacyjne szlaku, jego przepustowość oraz lokalizację trudnych żeglugowo miejsc. Związane z rejsem doświadczenie pozwoli też na określenie warunków brzegowych dla opłacalności i konkurencyjności tego modelu transportu.

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego uczestniczy w międzynarodowym projekcie EMMA Extension (program INTERREG Region Morza Bałtyckiego), którego celem jest wzmocnienie transportu morskiego i śródlądowego. W 2017 roku zorganizował wiślany rejs promocyjno-badawczy, na zlecenie urzędu marszałkowskiego powstało studium lokalizacyjne dla planowanej platformy multimodalnej Bydgoszcz – Solec Kujawski.

Aktualizacja: Zestaw rzeczny wrócił z Chełmna do Gdańska po 10 godzinach

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane