Litwa zachęca Japonię do inwestycji w Porcie Kłajpeda

Port Kłajpeda

Minister transportu i komunikacji Litwy, Jaroslav Narkevičius, spotkał się z przedstawicielami Japońskiego Banku Współpracy Międzynarodowej (JBIC). Japończycy otrzymali ofertę udziału w kilku projektach transportowych, m.in. przy budowie głębokowodnego portu zewnętrznego w Kłajpedzie.

Bałtycki kraj zamierza stać się znaczącym graczem w tranzycie ładunków w relacjach wschód-zachód i północ-południe. Do realizacji tych planów niezbędne są inwestycje. Do ich przeprowadzenia minister Narkevich zachęca Japończyków. Biznes z Kraju Kwitnącej Wiśni mógłby wesprzeć przedsięwzięcia w Porcie Kłajpeda, budowę trasy RailBaltica oraz wdrożenie łączności 5G.

– Mamy dobrze rozwiniętą infrastrukturę i możemy zaoferować potencjalnym partnerom korzystne warunki do inwestycji. Chcemy przyciągać japońskie linie kontenerowe, aby pomogły Kłajpedzie stać się głównym portem kontenerowym na Morzu Bałtyckim – mówi Jaroslav Narkevičius.

W planach litewskiego rządu jest m.in. budowa głębokowodnego portu zewnętrznego w Kłajpedzie. Według Narkevičiusa, zdolności przeładunkowe portu morskiego są na wyczerpaniu, dlatego należy podjąć trud budowy nowego obiektu.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane