Litwa zachęca Japonię do inwestycji w Porcie Kłajpeda

Port Kłajpeda

Minister transportu i komunikacji Litwy, Jaroslav Narkevičius, spotkał się z przedstawicielami Japońskiego Banku Współpracy Międzynarodowej (JBIC). Japończycy otrzymali ofertę udziału w kilku projektach transportowych, m.in. przy budowie głębokowodnego portu zewnętrznego w Kłajpedzie.

Bałtycki kraj zamierza stać się znaczącym graczem w tranzycie ładunków w relacjach wschód-zachód i północ-południe. Do realizacji tych planów niezbędne są inwestycje. Do ich przeprowadzenia minister Narkevich zachęca Japończyków. Biznes z Kraju Kwitnącej Wiśni mógłby wesprzeć przedsięwzięcia w Porcie Kłajpeda, budowę trasy RailBaltica oraz wdrożenie łączności 5G.

– Mamy dobrze rozwiniętą infrastrukturę i możemy zaoferować potencjalnym partnerom korzystne warunki do inwestycji. Chcemy przyciągać japońskie linie kontenerowe, aby pomogły Kłajpedzie stać się głównym portem kontenerowym na Morzu Bałtyckim – mówi Jaroslav Narkevičius.

W planach litewskiego rządu jest m.in. budowa głębokowodnego portu zewnętrznego w Kłajpedzie. Według Narkevičiusa, zdolności przeładunkowe portu morskiego są na wyczerpaniu, dlatego należy podjąć trud budowy nowego obiektu.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane