Terminal w Zduńskiej Woli ma zapewnione finansowanie

Adam Brzozowski

Marszałek województwa Łódzkiego wsparł budowę terminalu multimidalnego w kolejowej dzielnicy Zduńskiej Woli – Karsznicach. Zadeklarowane 46 mln zł na realizację inwestycji pochodzić będzie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. To nie wszystkie potrzebne środki. Potencjalny wykonawca obiektu oszacował koszt budowy na 124,5 mln zł.

Budowę terminalu intermodalnego w Zduńskiej Woli – Karsznicach przygotowuje spółka PKP Cargo Terminale. Niedawno zakończył się przetarg na wykonawcę obiektu. Najbardziej korzystną ofertę złożyła firma ZUE, która zaoferowała cenę 124,5 mln zł brutto.

Pieniądze trafią do PKP Cargo

Tymczasem inwestycja nie ma jeszcze zapewnionego finansowania. 28 czerwca 2022 r. marszałek województwa łódzkiego, Grzegorz Schreiber przekazał informację, że znalazł część potrzebnych środków. – Decyzją zarządu województwa łódzkiego PKP Cargo otrzyma dofinansowanie z urzędu marszałkowskiego na budowę terminalu drogowo-kolejowego w Karsznicach – powiedział Schreiber podczas spotkania z mieszkańcami okolicznych miejscowości. – Właśnie spełnia się marzenie, które tu, w tej okolicy istniało od wielu lat. Do tej pory tych marzeń nikomu nie udało się zrealizować. Mam nadzieję, że nam się uda. Jesteśmy przed podpisaniem umowy z zarządem PKP Cargo – oznajmił marszałek.

Na początku lipca 2019 roku Grzegorz Schreiber zaprosił do urzędu marszałkowskiego przedstawicieli spółek PKP oraz starostę zduńskowolskiego i prezydenta Zduńskiej Woli na robocze rozmowy. Wówczas ze strony kolejowych spółek padła deklaracja o budowie portu multimodalnego w Karsznicach.

– Od wielu, wielu lat ta inwestycja była marzeniem. Samorząd miejski i powiatowy poczynił kroki, ale trzeba też jasno powiedzieć, że w tej kadencji samorządu wojewódzkiego uczyniono ten krok najważniejszy. Ta budowa to nie tylko szansa na rozwój powiatu, subregionu ale to jest inwestycja o charakterze strategicznym wojewódzkim, która będzie oddziaływać również na całą Polskę – stwierdził Schreiber.

Terminal ma być krwiobiegiem regionu

Terminal multimodalny w Karsznicach ma być jednym z największych centrów logistycznych w Polsce. Sprzyjać temu będzie położenie przy linii kolejowej nr 131 oraz w bliskim sąsiedztwie trasy ekspresowej S8, a w trochę dalszym – trasy ekspresowej S14 oraz autostrad A1 i A2. Zostanie zbudowany na liczącym około 22 hektarów terenie należącym do kolei. Termin zakończenia inwestycji określono na 31 października 2023 r.

Dariusz Seliga, prezes PKP Cargo powiedział podczas spotkania, że terminal będzie krwiobiegiem dla regionu. – My zrobimy wszystko, żeby tę inwestycję wykonać w możliwie krótkim czasie, bo jest nam ona bardzo potrzebna, a wręcz niezbędna, biorąc pod uwagę obecną sytuację na Ukrainie – podkreślił Seliga.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane