Od 9 lutego rolnicy blokują drogi. Mapa utrudnień

Interaktywna mapa protestów rolników na drogach. Zrzut z ekranu
Google Maps / Portal TSL

Rolnicza „Solidarność” jest niezadowolona stanowiskiem Komisji Europejskiej w sprawie wymiany handlowej z Ukrainą, a także przedłużającymi się negocjacjami polskiego rządu z władzami Ukrainy. Z tego powodu rolnicy rozpoczęli 9 lutego 2024 r. blokadę wielu dróg krajowych i autostrad.

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”, na posiedzeniu Prezydium Związku 31 stycznia 2024 r. podjął uchwałę o ogłoszeniu strajku generalnego rolników na terenie całego kraju. Strajk rozpoczął się 9 lutego (piątek) blokadą wszystkich przejść granicznych Polski z Ukrainą, ale rolnicy zamierzają zablokować także drogi i autostrady w poszczególnych województwach. Blokad można spodziewać się o godzinie 10.

Według rolników strajk może potrwać nawet do 10 marca.

– Nasza cierpliwość się wyczerpała. Stanowisko Brukseli z ostatniego dnia stycznia 2024 roku jest dla całej naszej społeczności rolniczej nie do przyjęcia. Dodatkowo, bierność władz Polski i deklaracje współpracy z Komisją Europejską oraz zapowiedzi respektowania wszystkich decyzji Komisji Europejskiej w sprawie importu płodów rolnych i artykułów spożywczych z Ukrainy nie pozostawia nam innego wyboru jak ogłosić strajk generalny – oświadczyła rolnicza „Solidarność”.

– Prosimy rodaków o wyrozumiałość i świadomość sytuacji w jakiej wszyscy się znaleźliśmy. Walczymy o nasze wspólne dobro, jakim jest uchronienie przed upadkiem i bankructwem polskich rodzinnych, niejednokrotnie wielopokoleniowych gospodarstw rolnych – oświadczyli rolnicy.

NSZZ RI „Solidarność” udostępnił mapę protestów, która jest na bieżąco aktualizowana. Warto przed podróżą zapoznać się z jej stanem i odpowiednio zaplanować trasę.

 

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane