Airbus oferuje przewozy samolotami BelugaST

Airbus

Europejski producent samolotów – Airbus uruchomił ponadgabarytowy transport towarów z wykorzystaniem floty pięciu samolotów BelugaST (Super-Transporter), których konstrukcja opiera się na maszynach A300-600. Koncern wykorzystywał je do tej pory tylko do własnych celów, czyli do transportu np. maszyn przemysłowych czy satelitów kosmicznych pomiędzy swoimi zakładami.

Uruchomienie komercyjnych lotów samolotami BelugaST stało się możliwe, kiedy Airbus wyprodukował całą serię jednostek nowej generacji – BelugaXL, czyli zmodernizowanych samolotów A330-200 – teraz one zajmą się wewnętrznymi transportami Airbusa.

Pierwszy komercyjny lot samolotu BelugaST odbył się w grudniu 2021 r., kiedy jeden z samolotów przetransportował nowy śmigłowiec z zakładu produkcyjnego Airbus Helicopters w Marignane we Francji, do klienta w Kobe w Japonii. Po drodze Bieługa zatrzymywała się na tankowanie w m.in. w Warszawie, Nowosybirsku i Seulu. Airbus podkreśla, że cały śmigłowiec mógł być umieszczony wewnątrz samolotu transportowego bez wcześniejszego demontażu – złożono tylko długie łopaty wirnika.

Beluga ma największy na świecie przekrój wewnętrzny spośród wszystkich samolotów transportowych i zabiera na pokład ładunki o wymiarach do 7,1 m szerokości oraz 6,7 m wysokości. Airbus liczy, że z przewozów samolotami BelugaST skorzystają np. producenci helikopterów, dostawcy ropy i gazu oraz energii, a także producenci pojazdów i sprzętu wojskowego.

Do załadunku i rozładunku samolotów Beluga potrzebne są specjalne rampy, którymi wywozi się ładunki z kadłuba.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polecane