Białoruś zakazała wjazdu przewoźnikom z UE

Koła samochodu ciężarowego
Adam Brzozowski

Od północy 16 kwietnia 2022 roku obowiązuje nowy pakiet sankcji UE nałożonych na Rosję i Białoruś, w tym zakaz wykonywania transportu na terenie UE rzez ciężarówki zarejestrowane w obu tych krajach. Białoruski resort infrastruktury w ramach retorsji wprowadził zakaz przemieszczania się przez granice Euroazjatyckiej Unii Celnej dla pojazdów zarejestrowanych w UE.

16 kwietnia 2022 r. skończył się okres przejściowy dotyczący piątego pakietu sankcji wprowadzonych przez Unię Europejską wobec przewoźników rosyjskich i białoruskich, w którym przewoźnicy ci mieli możliwość powrotu do kraju rejestracji pojazdu. Pakiet ograniczeń był wprowadzony w ramach sankcji za rosyjską inwazję na Ukrainę, przy wsparciu reżimu Łukaszenki.

Polska liczyła się z możliwością wprowadzenia przez rządy Federacji Rosyjskiej i Białorusi kontrsankcji wobec przewoźników drogowych z państw członkowskich Unii Europejskiej. Tak też się stało. Od północy 16 kwietnia obowiązuje zakaz przemieszczania się przez granice Euroazjatyckiej Unii Celnej do Białorusi pojazdów samochodowych (samochodów i ciągników siodłowych) zarejestrowanych w UE.

Ministerstwo infrastruktury informuje, że ograniczenie to nie obowiązuje:

– do 23 kwietnia 2022 r. w odniesieniu do pojazdów zarejestrowanych w UE, które wjechały do Białorusi do 16 kwietnia 2022 r.,

– w odniesieniu do pojazdów zarejestrowanych w UE, przewożących przesyłki pocztowe i żywe zwierzęta.

Zakaz transportu wobec Rosji jest pełen wyjątków

Pojazdy zarejestrowane w UE mogą wjeżdżać na Białoruś przez 14 wyznaczonych przejść granicznych wyłącznie po to, aby dotrzeć do wyznaczonego przez władze białoruskie miejsca w celu dokonania załadunku lub rozładunku i podłączenia naczepy do innego samochodu ciężarowego. Wykaz przejść znajduje się na stronie gov.pl/web/infrastruktura.

 

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane