DB Schenker pójdzie pod młotek?

Pixabay

Federalny Trybunał Obrachunkowy, niemiecki odpowiednik NIK, opracował dla Bundestagu raport na temat sytuacji finansowej kolej niemieckich Deutsche Bahn. Wynika z niego, że sytuacja sytuacja finansów spółki jest katastrofalna – DB nie mają środków na potrzebne inwestycje. Aby zdobyć fundusze, kolejarze powinni zdecydować się na sprzedaż podmiotów zależnych.

Do raportu Trybunału dotarli dziennikarze agencji DPA. Według ich relacji w budżecie DB tylko w tym roku zabraknie trzech miliardów euro, a możliwości zadłużania się przez grupę są ograniczone. Narodowy operator kolejowy zamierza pozyskać środki ze sprzedaży spółki Arriva, która specjalizuje się w przewozach kolejowych i autobusowych w Europie (m.in. w Polsce).

Raport, który otrzymali niemieccy parlamentarzyści, alarmuje, że w przypadku fiaska sprzedaży Arrivy, DB nie będą miały środków na zaplanowane inwestycje (m.in. na cyfryzację i projekt Stuttgart 2021 – tylko w tym roku DB realizują inwestycje za 5,5 mld euro) . Federalny Trybunał Obrachunkowy rekomenduje w tej sytuacji sprzedaż spółki logistycznej DB Schenker.

Po ujawnieniu raportu Trybunału koleje niemieckie opublikowały oświadczenie, w którym podkreślają, że nie otrzymały raportu Trybunału i powątpiewają w jego prawdziwość (określają go jako „rzekomy raport”). Jednocześnie zapewniają, że posiadają koncepcję sfinansowania inwestycji, którą ma wkrótce przyjąć rada nadzorcza. Jej posiedzenie zaplanowano na 18 września.

– Istnieje jasna mapa drogowa inwestycji wartych wiele miliardów dolarów. Chodzi o tabor, infrastrukturę i personel. Stabilność finansowa Grupy DB znajduje odzwierciedlenie między innymi w niezmiennie dobrej ocenie na rynku kapitałowym – czytamy w oświadczeniu.

Gdyby Grupa DB zdecydowała się na sprzedaż akcji DB Schenker, oferta na pewno spotkałaby się z dużym zainteresowaniem. DB Schenker należy do największych firm logistycznych na świecie. Firma zatrudnia około 94,6 tys. pracowników i posiada ok. 2000 oddziałów na świecie.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane