Do Rygi dotarł pierwszy pociąg z ukraińskim rzepakiem

Pociąg kontenerowy w Rydze
Freeport of Riga

Do Riga Universal Terminal (Rīgas Universālais Termināls – RUT) dotarł i został w nim rozładowany pierwszy pociąg testowy z ukraińskimi produktami zbożowymi. Do portu w Rydze dostarczyła go spółka SIA LDZ CARGO, należąca do kolei łotewskich SJSC “Latvijas dzelzceļš”.

1423 tony rzepaku z Ukrainy dostarczono do Rygi w 54 kontenerach. Skład został wcześniej załadowany kontenerami w intermodalnym terminalu kolejowym w Kownie. Obecnie ukraiński rzepak jest rozładowywany i składowany w magazynach RUT.

– Musimy zrobić wszystko, co możliwe, aby wesprzeć Ukrainę w szybkim zwycięstwie. Cieszę się z udanej współpracy między kolejami łotewskimi, portem w Rydze i Rīgas Universālais Termināls. Łotwa będzie kluczowym sojusznikiem Ukrainy, który wesprze ją w integracji z europejską siecią transportową – powiedział Kaspars Briškens, łotewski minister transportu.

Po wybuchu wojny z Rosją, port w Rydze wspierał eksport ukraińskiego zboża, ale docierało ono do portu ciężarówkami, których efektywność jest znacznie niższa w porównaniu z transportem kolejowym.

– Pod względem możliwości technologicznych i infrastrukturalnych do przyjmowania i sprawnej obsugi pociągów kontenerowych z ukraińskimi produktami zbożowymi, przygotowanych jest kilka terminali w naszym porcie. Mam nadzieję, że ten pierwszy pociąg testowy okaże się sukcesem, a w przyszłości będziemy regularnie przyjmować składy z Ukrainy – podkreślił Ansis Zeltiņš, dyrektor generalny Wolnego Portu w Rydze.

Kontenery z Ukrainy zostały wysłane 25 września, 8 października zostały przeładowane w Kownie na platformy SIA LDZ CARGO, a 11 października dotarły do portu w Rydze. Transport kolejowy został zorganizowany we współpracy z SIA “LTG Cargo Ukraina”, w ramach umowy o współpracy zawartej w listopadzie 2022 roku.

 

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane