Do Sławkowa dotarł pociąg z ciężarówkami z Ukrainy

Pociąg przewożący ciężarówki na stacji pokrytej śniegiem.
PKP LHS

PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa wykonała przejazd testowy pociągu z zestawami (ciągnik siodłowy plus naczepa) z Hrubieszowa na granicy z Ukrainą do Euroterminalu Sławków w woj. śląskim. Skład dotarł na miejsce 10 grudnia 2023 r. po 8 godzinach jazdy. Samochody docelowo dotrą do Niemiec, Szwecji i na Litwę.

Projekt został przeprowadzony we współpracy PKP LHS oraz Kolei Ukraińskich (Ukrzaliznycia). Prace nad transportem koleją naczep oraz naczep wraz z ciągnikami, trwały przez kilka miesięcy. Latem 2023 r. przeprowadzono testowy transport samej naczepy. PKP LHS informuje, że z przyczyn technicznych ostatecznie na testowany teraz pociąg załadowano zestawy.

W nocy z 7 na 8 grudnia 2023 r. skład testowy dojechał do stacji Hrubieszów. Było w nim 13 ciągników siodłowych z naczepami załadowanymi na platformy kolejowe oraz 10 wagonów próżnych do wykorzystania pod załadunek tirów w drodze powrotnej. Po 8 godzinach (w niedzielę rano) pociąg dojechał do stacji docelowej w Sławkowie. Po zakończeniu czynności celnych nastąpił zjazd samochodów na rampie czołowej stacji. Docelowe kraje transportu dla samochodów to Niemcy, Szwecja i Litwa.

Nie wiadomo, czy LHS zdecyduje się wprowadzić na stałe transporty ciężarówek między Polską i Ukrainą. Firma informuje, że będzie to zależało od oceny przewozu testowego. – Po zakończeniu testów, skoncentrujemy się na analizie wszystkich czynników i wyciągniemy wnioski, które pomogą podjąć decyzję co do wdrożenia stałych przewozów. Naszym priorytetem jest stworzenie logistycznej strategii, która nie tylko będzie efektywna, ale również dostosowana do najnowszych standardów bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Wierzymy, że ten projekt przyczyni się nie tylko do wzmocnienia naszej pozycji na rynku logistycznym, ale również do zbudowania sprawnie działającego łańcucha dostaw na bazie transportu towarowego linią LHS – powiedział Zbigniew Tracichleb, prezes PKP LHS.

Krótkie wideo, na którym widać przejazd pociągu z ciężarówkami zamieścił w mediach społecznościowych Ievgenii Ivanytsia, dyrektor generalny JYSK Ukraine, który napisał, że na granicy polsko-ukraińskiej zablokowanych jest 200 ciężarówek tej sieci sklepów z artykułami wyposażenia wnętrz.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane