Grupa ORLEN wydzierżawi ponad 2 tys. cystern kolejowych

Adam Kupniewski

Spółki Grupy Orlen zamierzają powiększyć flotę wagonów do przewozy produktów rafineryjnych i petrochemicznych. Zgodnie z ogłoszonym zamówieniem, najwięcej – 1103 cystern wydzierżawi PKN ORLEN. ORLEN KolTrans zamówi 480 pojazdów, UNIPETROL 341, Anwil weźmie w dzierżawę 110 wagonów.

Realizowane postępowanie zakupowe, obejmujące w sumie 2034 wagony, ma na celu zabezpieczenie obecnych i przyszłych operacji logistycznych spółek Grupy. Wagony – cysterny będą dostarczane w różnych terminach do końca 2021 r. Przewidziane są różne okresy dzierżawy od 1 roku do 7 lat, uzależnione od horyzontu planów przewozowych oraz warunków handlowych.

Najwięcej cystern będzie przeznaczonych do przewozu frakcji lekkich. PKN Orlen zamówi 703 takie wagony, a UNIPETROL 202. Z kolei ORLEN KolTrans najwięcej wydzierżawi cystern do przewozu ropy naftowej – 174 jednostki.

Pozostałe z zamawianych przez spółki cystern będą przeznaczone do przewozy frakcji średnich i ciężkich, paliwa lotniczego, czy PTA.

– Realizowane postępowanie to nasza odpowiedź na dynamiczny wzrost wolumenów sprzedażowych na rynku. Dzięki centralnemu podejściu do dzierżawy cystern kolejowych ujednolicamy standardy współpracy z rynkiem zewnętrznym w ramach całej Grupy ORLEN. W ten sposób zwiększamy bazę kontrahentów i optymalizujemy koszty, co sprawia, że nasz łańcuch dostaw jest jeszcze bardziej konkurencyjny – powiedziała Agnieszka Trębicka, dyrektor Biura Zakupów Bezpośrednich PKN ORLEN.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane