Laude przeznaczy 250 mln euro na rozwój połączeń UA – UE

Laude

Spółka logistyczna Laude z Torunia stawia na połączenia między Ukrainą i krajami Unii Europejskiej, do której ten pogrążony w wojnie z Rosją kraj aspiruje. Firma przeniosła na terytorium Ukrainy swój tabor o wartości 100 mln euro (445 mln zł) i zapowiada dalsze inwestycje wysokości 250 mln euro (1,1 mld zł) w połączenia z naszym wschodnim sąsiadem.

Laude jest obecna na ukraińskim rynku przewozów kolejowych od 2008 r. Aktualnie spółka informuje, że w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy do Ukrainy została przeniesiona całość rozproszonych w Rosji i krajach Azji Środkowej aktywów spółki o wartości 100 mln euro. Chodzi m.in. o 510 specjalistycznych platform kolejowych i kilka tysięcy kontenerów, które dziś są aktywnie wykorzystywane do transportu produktów z Ukrainy do Europy.

W najbliższych latach operator logistyczny planuje zainwestować około 250 mln euro w rozwój „mostu” kolejowego pomiędzy UA a UE. – W maju 2023 roku po bardzo wnikliwym i szerokim procesie weryfikacji otrzymaliśmy zgodę na podjęcie współpracy od kolei ukraińskich “Ukrzaliznycja”. To kluczowa umowa, która oznacza bardzo mocne związanie się z ukraińskim rynkiem. Realizujemy realne wsparcie dla ukraińskich firm, które, żeby przetrwać, muszą nie tylko produkować, ale także eksportować towary – tłumaczy Marcin Witczak, prezes zarządu spółki. – Decyzja o inwestowaniu w kraju, gdzie toczy się wojna pokazuje, że wierzymy w potencjał tego rynku i z optymizmem patrzymy w przyszłość. Nawet na chwilę nie zatrzymaliśmy działalności na terenie Ukrainy. Jesteśmy przekonani, że jej miejsce jest w Unii Europejskiej i m.in. dlatego zdecydowaliśmy o wdrożeniu wartego około 250 mln euro programu inwestycyjnego – dodaje Witczak.

W ramach programu inwestycyjnego, Laude nabędzie m.in. lokomotywy, wagony i kontenery. Dzięki temu taborowi wzrośnie przepustowość transportu towarowego pomiędzy UE a UA. W rozwoju „mostu” kolejowego pomoże niemiecka spółka zależna – spółka Laude Assets Germany.

W planach spółki jest też pozyskanie nowych kadr. – Wśród kilkuset pracowników spółki zatrudniamy wielu specjalistów z Ukrainy. Pracujemy nad programem wsparcia szkolenia maszynistów pochodzących z tego kraju. Zdajemy sobie sprawę, jakie to ma dziś znaczenie dla utrzymania przewozów i chcemy to zrobić najlepiej, jak to tylko jest możliwe – deklaruje prezes Witczak.

Laude Smart Intermodal posiada terminal kolejowy w Zamościu zlokalizowany przy szeroko i normalnotorowych liniach kolejowych. Obiekt jest przystosowany do przeładunków towarów i kontenerów przewożonych przez oddaloną o 60 km polsko-ukraińską granicę Hrubieszow – Izov.

Terminal może obsługiwać 10 pociągów dziennie i do 15 tys. TEU rocznie. – Od ponad roku cały nasz potencjał i doświadczenie stawiamy do dyspozycji naszych ukraińskich partnerów, bo dziś jedyną dostępną możliwością utrzymania relacji handlowych z UE są szlaki kolejowe, w tym szczególnie linia LHS od granicy polsko-ukraińskiej do Sławkowa, a także zaplecze przeładunkowe, jakie mogą zapewnić terminale zlokalizowane na liniach kolejowych łączących Polskę z Ukrainą – mówi prezes Witczak.

Właścicielem grupy kapitałowej Laude jest spółka ATS S.A. – jeden z największych importerów stali z Ukrainy do UE, który w ciągu ostatnich 25 lat zainwestował w park maszynowy przerabiający ukraińską stal ponad 50 mln euro.

 

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane