Lotos Kolej chce wozić kontenery między Polską i Litwą

Lotos Kolej

W ramach współpracy z litewskim przewoźnikiem kolejowym LTG Cargo, spółka LOTOS Kolej po raz pierwszy wykonała transport do przejścia Trakiszki-Mockava na granicy polsko-litewskiej. Przewóz lokomotywy M62K na Litwę był możliwy dzięki umowie polsko-litewskiej na przekazywanie przesyłek w ruchu międzynarodowym.

Anatol Kupryciuk, prezes Lotos Kolej informuje, że współpraca z Litwinami otwiera spółce drogę do przekazywania ładunków, przede wszystkim kontenerów w przewozach transgranicznych z i do Litwy, do granicy południowej lub zachodniej.

Szlaki kolejowe na Litwie różnią się od polskich, gdyż większość przewozów odbywa się po torach na rozstawie wynoszącym 1520 mm. Rozstaw normalnotorowy (1435 mm) znajduje się jedynie na liczącym 120 kilometrów szlaku od przejścia granicznego Trakiszki-Mockava do Kowna, drugiego największego miasta u naszych północnych sąsiadów.

Spółka LOTOS Kolej prowadzi działalność przewozową w Polsce, Niemczech i Czechach, współpracuje również z innymi przewoźnikami w relacjach transgranicznych, przekazując składy zagranicznym partnerom, również w ramach łańcucha intermodalnego. Umożliwia to rozwój przewozów na długich odcinkach, co jest atutem kolei jako gałęzi transportu mogącej w krótkim czasie dostarczyć do klienta docelowego duży wolumen towarów. Ograniczając emisję CO2 do atmosfery, wpływa to na redukcję śladu węglowego.

Lotos Kolej nie jest jedynym polskim operatorem zainteresowanym współpracą z Litwinami. We wrześniu 2020 r. PKP Cargo porozumiało się z LTG Cargo w sprawie powołania wspólnego podmiotu.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane