Między Polską i Holandią kursuje 20 pociągów tygodniowo

Linked by Rail

Zakończyła się ośmioletnia współpraca polskich i holenderskich firm w ramach inicjatywy Linked by Rail. Dzięki temu projektowi udało się czterokrotnie zwiększyć liczbę bezpośrednich połączeń kolejowych między oboma krajami: z 5 do ok. 20 tygodniowo.

W efekcie programu Linked by Rail udało się odciążyć europejskie drogi, ponieważ dzięki przeniesieniu ładunków na tory, w trasy nie wyjechały tysiące ciężarówek – z korzyścią dla środowiska. Dodatkowe pociągi z kontenerami umocniły ponadto pozycję Holandii jako węzła intermodalnego.

Linked by Rail było projektem realizowanym przez konsorcjum polsko-holenderskich partnerów wspieranych przez Holenderską Agencję Przedsiębiorczości oraz Ambasadę Królestwa Niderlandów w Warszawie. W konsorcjum było w sumie 14 podmiotów, w tym Boekestijn Transport, Eucon Shipping & Transport Ltd., Panteia, PCC Intermodal, Port Rotterdam, Raillogix, Schavemaker Logistics & Transport, Van den Bosch oraz GVT Intermodal.

Pierwszy etap projektu zakończył się w 2015 r. Jego celem było utworzenie atrakcyjnego połączenia pomiędzy Rotterdamem a Swarzędzem.

W oparciu o zrealizowane przewozy Rotterdam – Swarzędz w grudniu 2015 r. rozpoczęto przygotowania do uruchomienia połączeń między Holandią i południowymi województwami Polski (m.in. Rotterdam – Śląsk i Rotterdam – Kąty Wrocławskie).

Więcej informacji o projekcie Linked by Rail.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane