PKP Cargo dowiezie węgiel do elektrowni Kozienice

PKP Cargo

Największy krajowy przewoźnik kolejowy po raz kolejny wygrał trzy zamówienia w przetargu Enea Wytwarzanie na przewozy węgla z kopalni LW Bogdanka do elektrowni Kozienice w Świerżach Górnych. Giełdowa spółka zdobyła kontrakt, chociaż jej oferta wcale nie była najtańsza. Niższe stawki zaoferowała spółka DB Cargo Polska.

Enea Wytwarzanie po raz kolejny wyłoniła przewoźnika, który w ciągu 15 miesięcy będzie dowoził węgiel do elektrowni Kozienice. I po raz kolejny ten znaczący kontrakt na transport ok. 6 mln ton węgla zdobyło PKP Cargo.

Przetarg podzielony był na trzy zamówienia. W każdym z nich były dwa kryteria wyboru przewoźnika: cena brutto oraz masa przesyłki pociągowej. Wszyscy oferenci zaoferowali taką samą masę. Oferty różniły się tylko ceną.

Zadanie 1 – dostawa 3 mln ton węgla. Oferty złożyły następujące podmioty:
– Konsorcjum firm DB Cargo Polska i CTL Logstics. Cena: 51,66 mln zł.
– PKP Cargo. Cena: 56 mln zł.

Zadanie 2 – dostawa 1,5 mln ton węgla. Oferty złożyły firmy:
– PUK Kolprem. Cena: 55,35 mln zł.
– DB Cargo Polska. Cena: 25,83 mln zł.
– CTL Logistics. Cena: 33,21 mln zł.
– PKP Cargo. Cena: 28 mln zł.
– Freightliner PL. Cena: 34,87 mln zł.

Zadanie 3: – dostawa 1,5 mln ton węgla. Oferty złożyły firmy:
– PUK Kolprem. Cena: 55,35 mln zł.
– DB Cargo Polska. Cena: 25,83 mln zł.
– PKP Cargo. Cena: 28 mln zł.
– Freigtliner PL. Cena: 34,87 mln zł.

We wszystkich trzech zadaniach zwyciężyło PKP Cargo. Oferty spółki otrzymały 100 punktów, w tym po 88 – najwięcej punktów – za cenę, chociaż z informacji z otwarcia ofert (publikujemy je powyżej) jasno wynika, że nie były najtańszymi ofertami w tym postępowaniu.

Dzięki wygranemu przetargowi PKP Cargo otrzymało zamówienia na łączną kwotę 112 mln zł. Każda z ofert należących do DB Cargo Polska była nieco tańsza. Przewoźnik należący do Grupy DB złożył w sumie oferty na kwotę 103,32 mln zł. Były o 8,68 mln zł zł tańsze od propozycji PKP Cargo.

Poprzedni kontrakt z Enea Wytwarzanie na dostawę węgla z Bogdanki do elektrowni w Swierżach Górnych także zdobyło PKP Cargo. Wówczas operator kolejowy podpisał umowę łącznie na 143,5 mln zł brutto, czyli droższą od obecnej aż o 31,5 mln zł.

W styczniu PKP Cargo podpisało inny, znaczący kontrakt z Grupą Enea – na transport węgla do elektrowni Kozienice z Górnego Śląska.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane