Polska ma umowę z ZEA o żegludze i handlu

MGM

Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz Abdullah Belhaif Al Nuaimi, minister infrastruktury i rozwoju Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) podpisali umowę o współpracy w zakresie transportu morskiego.

– Wydarzenie to ma wymiar historyczny, ponieważ jest to pierwsza umowa, możemy powiedzieć morska o swobodnej żegludze, o ułatwieniu w transporcie, ułatwieniach celnych pomiędzy naszymi krajami, portami, operatorami i wszystkimi tymi, którzy chcą realizować żeglugę i handel – powiedział Gróbarczyk.

Al Nuaimi stwierdził zaś, że Polska jest dla ZEA bardzo ważnym partnerem. –Chcielibyśmy wyrazić nasze wsparcie dla dalszej współpracy z Polską. Jestem przekonany, że to co dziś widzimy jest wielkim dziełem, może najważniejszym porozumieniem, które Zjednoczone Emiraty Arabskie zawarły w tej dziedzinie. Chciałbym pogratulować panu ministrowi z okazji kontynuacji misji ministerialnej – dodał minister.

Podpisana wczoraj umowa ma przyczynić się do rozwoju współpracy handlowej pomiędzy Polską a ZEA. Zawiera ona zapisy dotyczące między innymi wolności żeglugi, ułatwień w transporcie morskim, uproszczenia i przyspieszenia formalności celnych i portowych. Ponadto pozwala na tworzenie przedstawicielstw i oddziałów handlowych przedsiębiorstw żeglugi na terytorium drugiego państwa, wzajemne uznanie dokumentów statków, a także gwarantuje opiekę członkom załogi i pasażerom oraz pomoc statkom w razie wypadku morskiego na wodach terytorialnych któregoś z państw.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane