Polska umożliwi eksport ukraińskiego zboża

Transport ukraińskiego zboża przez Polskę.
Tomasz Kowal

Minister polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykoła Solski oraz minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podpisali porozumienie w sprawie ułatwienia eksportu ukraińskiego zboża przez nasz kraj. Tradycyjna szlak eksportowy, przez porty nad Morzem Czarnym i Morzem Azowskim jest zablokowany przez rosyjskiego okupanta.

Do zawarcia umowy między ministrami rolnictwa obu państw doszło podczas konferencji po spotkaniu obu urzędników z sekretarzem rolnictwa USA Tomem Vilsackiem oraz komisarzem ds. rolnictwa UE Januszem Wojciechowskim.

– Szlaki komunikacyjne, które mogłyby stanowić alternatywę dla zablokowanych portów Morza Czarnego, prowadzą przez Polskę, jej porty morskie i przez inne kraje europejskie – powiedział Kowalczyk. Dodał też że szczególnej wagi nabrało zwiększenie przewozów kolejowych i drogowych z Ukrainy przez Polskę.

Napaść Rosji na Ukrainę doprowadziła do poważnych utrudnień w handlu płodami rolnymi. – Wojna może negatywnie wpłynąć także na wysokość przyszłych zbiorów, pogłębienie się sytuacji podażowo-popytowej na świecie. Eksport produktów rolnych w wojennych warunkach jest trudny – stwierdził Kowalczyk.

W ramach rozpoczętej polsko-ukraińskiej współpracy przewidziano utworzenie spółki, która może zająć się eksportem ukraińskiego zboża, w tym jego transportem.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane