Szefowa KE: zamknięcie granic zakłóca łańcuchy dostaw

Parlament Europejski

Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej krytycznie oceniła powrót kontroli granicznej w państwach UE, ponieważ stwarza zagrożenie dla życia i zdrowia obywateli UE.

Polska przywróciła kontrole celne i sanitarne na granicach wewnętrznych Unii Europejskiej 15 czerwca, aby uniemożliwić przyjazd do naszego kraju obcokrajowcom, którzy mogą być zarażeni koronawirusem. Od tamtej pory na granicach z Niemcami i Czechami tworzą się wielokilometrowe korki.

Podobne decyzje podjęło też kilka innych państw Wspólnoty (Niemcy, Czechy oraz Dania), które zmagają się z epidemią. Głos w tej sprawie zabrała dziś Ursula von der Leyen.

– Rynek musi pozostać płynny. Tysiące kierowców autobusów i ciężarówek utknęło na granicach wewnętrznych, stwarzając większe zagrożenie dla zdrowia i zakłócając nasze łańcuchy dostaw – tłumaczyła szefowa KE, cytowana przez stację Deutsche Welle, a następnie przez serwis Wprost.pl

Zdaniem Von der Leyen w przypadku braku odpowiednich działań, sklepy zaczną mieć trudności z uzupełnianiem zapasów niektórych produktów. – W chwili kryzysu niezwykle ważne jest utrzymanie naszego rynku wewnętrznego – podkreśliła. Na zamknięcie granic zdecydowały się m.in. Polska, Czechy, Dania, a także Niemcy, które zatrzymały ruch na granicy z Francją, Austrią i Szwajcarią.

Komisja Europejska postuluje zakaz podróży do UE. Ale w takim wypadki granice pozostaną otwarte dla towarów.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane