Terminal w Ostrawie przyjmie kontenery z Antwerpii

Port w Antwerpii

Kraj morawsko-śląski, miasto Ostrawa, zarządca czeskich linii kolejowych (SŽDC) i Zarząd Portu w Antwerpii zawarli porozumienie o współpracy z firmą deweloperską Concens Investments, która chce wybudować terminal przeładunkowy w strefie przemysłowej Ostrawa-Mošnov. W 2022 r. między Antwerpią i Ostrawą zaczną kursować pociągi z kontenerami.

Porozumienie dotyczy udziału w projekcie o nazwie Mošnov Multimodal Transport Terminal. Celem wybudowania terminalu oraz uruchomienia pociągów intermodalnych do belgijskiego portu morskiego, jest przeniesienie znaczącej części ładunków z czeskich dróg na tory.

Ivo Vondrák, gubernator kraju morawsko-śląskiego, twierdzi, że ochrona środowiska oraz zwiększenie bezpieczeństwa na drogach są priorytetami regionu. – Po wybudowaniu torów na odcinku Studénka-Veřovice, SŽDC połączy strefę ekonomiczną oraz port lotniczy Ostrawa w Mošnovie z II korytarzem transportowym, a tym samym z zresztą Europy – opowiada Vondrák. – Dzięki tym działaniom znacząca część przewozów kontenerów zostanie przeniesiona na kolej, przy okazji redukując zagrożenie dla środowiska – dodał.

Głównym inwestorem projektu Mošnov Multimodal Transport Terminal jest spółka Consens Investments, do której należy firma Ostrava Airport Multimodal Park s.r.o., budująca centrum logistyczne w pobliżu lotniska Leoša Janáčka w Ostrawie. Terminal multimodalny będzie częścią planowanego kompleksu.

Terminal powinien rozpocząć działalność w roku 2022. Dla Portu w Antwerpii uruchomienie terminali w Ostawie jest okazją do nawiązania nowych relacji handlowych z Czechami.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane