Transportowcy boją się maseczek w pracy

fernandozhiminaicela, Pixabay

Maciej Wroński, prezes Związku Pracodawców “Transport i Logistyka Polska” przesłał do Jarosława Gowina, wicepremiera, Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii prośbę o pilną nowelizację przepisów dotyczących stosowania masek ochronnych w miejscach pracy. Pismo wysłane przez szefa TiLP dotyczy rozporządzenia Rady Ministrów z 25 Listopada 2020 r. zmieniającego zasady zakrywania ust i nosa przy pomocy odzieży, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego.

Prezes Wroński wskazuje, że nowy obowiązek stosuje się m.in. do wnętrz w zakładach pracy, jeśli w pomieszczeniu w takim zakładzie przebywa w danym momencie więcej niż jedna osoba. Prowadzi to do sytuacji, w których np. w stołówkach zakładowych, w pomieszczeniach typu open space czy pokojach biurowych nie ma możliwości legalnego spożycia posiłku lub napoju w towarzystwie innych pracowników. Czynność taka wymaga bowiem zdjęcia ww. maseczki czy przyłbicy lub wyproszenia tych osób z pomieszczeń.

Ponadto, zdaniem TiLP, zakładanie przedmiotów zakrywających usta i nos przez niektórych pracowników wykonujących czynności służbowe, np. magazynierów obsługujących wózki widłowe i jednocześnie noszących okulary, stwarza dodatkowe zagrożenie i życia i zdrowia, a także bezpieczeństwa innych osób.

– “Zaparowane okulary w połączeniu z maseczką lub kaskiem i obowiązkowym, specjalnym ubraniem roboczym, nie tylko utrudniają widoczność, ale przede wszystkim powodują poważne ograniczenia w czynnościach manewrowych na magazynie” – stwierdza szef TiLP w swoim liście.

Zaznacza przy tym, iż powyższe sytuacje są tylko przykładami możliwych utrudnień i barier stwarzanych przez obowiązujące przepisy. Z tego względu prezes Wroński prosi wicepremiera Gowina o podjecie możliwie pilnych działań, zmierzających do zmiany omawianego rozporządzenia. Podkreśla, że branża transportowa to nie tylko kierowcy i pojazdy, ale także spedytorzy, pracownicy administracyjni, mechanicy, magazynierzy i operatorzy wózków widłowych.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane