Twardy brexit to trzy miesiące chaosu w portach

Pixabay

„Sunday Times” opublikował fragmenty niejawnych dokumentów kancelarii premiera Wielkiej Brytanii, które pozwalają oszacować skutki bezumownego wyjścia tego kraju z Unii Europejskiej. Wśród spodziewanych zagrożeń są problemy z transportem towarów spowodowane wprowadzeniem kontroli granicznych i procedur celnych.

W przypadku wyjścia WB z UE bez umowy, a wszystko wskazuje, że tylko taki scenariusz jest brany pod uwagę, Brytyjczycy mogą mieć trudności z dostępem do wielu towarów, m.in. do leków i paliw. Takie wnioski płyną z analizy nazwanej YellowHammer, wykonanej przed pierwszym terminem breksitu – zapowiadanego na marzec tego roku.

Jednym z najbardziej negatywnych skutków twardego brexitu może być chaos komunikacyjny. Autorzy raportu dowodzą, że 85 proc. kierowców ciężarówek, które trafiają do WB Eurotunelem, nie będzie przygotowanych do procedury odpraw na granicach. W efekcie auta będą skazane na kilkudniowy postój w korkach.

Według ujawnionych materiałów, przez ok. trzy miesiące ma trwać chaos w brytyjskich portach morskich, spowodowany koniecznością wprowadzenia nowych procedur celnych i sanitarnych.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane