UPS zamawia pierwsze e-samoloty eVTOL

UPS

Amerykańska firma logistyczna UPS jest pierwszą, która zdecydowała się zainwestować w elektryczne samoloty, które startują i lądują pionowo – eVTOL (electric vertical takeoff and landing). Nowe maszyny mają być alternatywą dla lokalnych przewozów lotniczych z wykorzystaniem awionetek.

UPS kupuje innowacyjne samoloty od firmy Beta Technologies poprzez spółkę zależną UPS Flight Forward. Juan Perez, odpowiedzialny w UPS za wdrażanie nowych technologii, informuje, że samoloty otworzą możliwość oferowania nowych usług. Będą też pomocne w zmniejszaniu emisji zanieczyszczeń w transporcie. – Dadzą nam możliwość startowania i lądowania bezpośrednio w bazach UPS. Są idealne do przenoszenia niewielkich ładunków, które do tej poru transportowaliśmy do lotniska, a następnie przewoziliśmy niewielkimi samolotami – mówi Perez.

UPS Flight Forward zamówił w BETA 10 samolotów eVTOL. Dostawy będą realizowane począwszy od 2024 r. Zawarta umowa zawiera opcję zamówienia w sumie 150 jednostek. Zakontraktowany pojazd ma ładowność 640 kg i może pokonać 400 km.

Firma BETA zaoferowała UPS stację ładowania, która powala na naładowanie baterii samolotu w czasie poniżej godziny. Ten czas będzie wykorzystywany na rozładunek i załadunek samolotu. W samolocie zastosowano akumulatory, które mogą zasilać także elektryczne samoloty znajdujące się we flocie UPS.

UPS ma już ponad 12 tys. pojazdów napędzanych paliwami alternatywnymi. W 2020 r. firma zamówiła 10 tys. elektrycznych furgonetek od spółki Arrival.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane