Dealerzy samochodowi mogą rejestrować pojazdy

Pixabay

4 czerwca 2021 r. weszła w życie nowelizacja ustawy – Prawo o ruchu drogowym, która m.in. pozwoliła na przeprowadzenie rejestracji pojazdów przez salony dealerskie. Wprowadzona nowelizacja jest dziełem wieloletnich starań Związku Dealerów Samochodów, dążących do usprawnienia procesu rejestracji nowych samochodów.

Zmiana w Prawie o ruchu drogowym polega na wprowadzeniu możliwości rejestracji online pojazdu zakupionego w salonie dealerskim. Dzięki internetowemu formularzowi upoważniony pracownik salonu, może zarejestrować pojazd w imieniu nabywcy. Stanowi to ułatwienie dla przedsiębiorców, firm leasingowych oraz dla klientów indywidualnych.

Nowelizacja została przyjęta 14 sierpnia 2020 roku w ramach ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r. poz. 1517) w celu ułatwienia rejestracji pojazdów ich nabywcom, ale także w celu odciążenia organów administracyjnych zajmujących się ich rejestracją.

– Stworzenie prawnych możliwości rejestracji samochodów za pośrednictwem salonów dealerskich jest wynikiem wieloletnich starań Związku by maksymalnie ograniczyć biurokrację w tym procesie.  Pandemia COVID-19 paradoksalnie pomogła w zrealizowaniu zmian prawa, które czekały w ministerialnych szufladach dobre 10 lat. I teraz stacje dealerskie mogą się stać w pewnym sensie centrami rejestracji pojazdów bo będą to mogły robić online nie tylko dla klientów indywidualnych, ale także dla firm leasingowych. Ograniczenie liczby kolejnych etapów w mozolnym procesie rejestracji pozwoli przejść na nowy poziom współpracy i relacji pomiędzy salonami dealerskimi a firmami leasingowymi – mówi Marek Konieczny, prezes Związku Dealerów Samochodów.

Paweł Tuzinek, radca prawny ZDS informuje, że możliwością wykonania rejestracji w imieniu kupującego zostały objęte tylko salony sprzedaży pojazdów. Zgodnie z ustawą takimi salonami są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, prowadzące sprzedaż pojazdów samochodowych, przyczep lub motorowerów, ale tylko prowadzące sprzedaż w lokalu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz autoryzowane przez producenta pojazdów. – Także dealerstwa prowadzone bezpośrednio przez producentów lub importerów pojazdów mogą dokonać rejestracji nowych pojazdów – tłumaczy Tuzinek.

Nabywca nowego pojazdu może zatem upoważnić salon lub uprawnionego przedstawiciela salonu do złożenia wniosku o rejestrację pojazdu oraz do odbioru ze starostwa decyzji o czasowej rejestracji pojazdu wraz z „miękkim dowodem” i zalegalizowanymi tablicami rejestracyjnymi. Co istotne salon lub jego uprawniony przedstawiciel może zarejestrować wyłącznie samochód nowy, nabyty w tym konkretnym salonie. Sam wniosek o rejestrację salon bądź jego przedstawiciel składa przy pomocy internetowego formularza, który udostępniono w usłudze Gov.pl. W omawianym wniosku są przede wszystkim informacje dotyczące nabywcy, rejestrowanego samochodu oraz formy odbioru gotowych dokumentów.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane