Kierowcy i maszyniści będą mogli korzystać z hoteli

xusenru, Pixabay

Rada Ministrów posłuchała apeli organizacji transportowców i w rozporządzeniu ustanawiającym nowe restrykcje i obostrzenia w celu zapobieżenia skutkom III fali epidemii koronawirusa i wyłączyła z nowych obowiązków i nakazów kierowców, kolejarzy i pilotów. „Narodowa kwarantanna” będzie obowiązywała od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r.

Najwięcej kontrowersji budziły dwa pomysły rządzących. Pierwszy dotyczył obowiązkowej kwarantanny, którą będą musiały po 28 grudnia odbywać osoby wracające z zagranicy. W rozporządzeniu Rady Ministrów z 21 grudnia znalazł się jednak zapis, w którym z kwarantanny zwolniono m.in. załogi samolotów, rybaków i marynarzy. Z obowiązkowej kwarantanny zwolnieni zostali także kierowcy wykonujący przewozy drogowe międzynarodowe, zarówno w transporcie do i z Polski oraz w tranzycie. To samo dotyczy obsady pociągów międzynarodowych.

Drugie kontrowersyjne ograniczenie to zakaz korzystania z hoteli w okresie „narodowej kwarantanny”. Rada Ministrów wysłuchała apeli organizacji branżowych i zezwoliła na odpoczynek w hotelach dla osób podróżujących służbowo. Między 28 grudnia i 17 stycznia z pokoi hotelowych nadal skorzystają m.in. kierowcy zawodowi, załogi samolotów i pociągów, a także lekarze, marynarze i pracownicy platform wydobywczych. Hotele będą przyjmowały także pracowników firm, które zajmują się utrzymaniem kluczowej infrastruktury (np. zakłady energetyczne czy dostawcy paliwa).

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane