Liczba ofert pracy w branży TSL wzrosła o 25 proc.

Pracownicy fizyczni należą do najbardziej poszukiwanych na rynku pracy. W serwisie OLX Praca, zdecydowanie wyróżniają się kategorie transport i spedycja oraz produkcja, które notują w tym roku największy przyrost liczby ofert.

Kierowcy ciężarówek i autobusów to ścisła czołówka rankingu najczęściej poszukiwanych zawodów w Polsce w 2021 roku (źródło: Główny Urząd Statystyczny). Na liście zawodów deficytowych, gdzie realnie brakuje kandydatów na poszczególne stanowiska, 2 na 3 pozycje to praca fizyczna lub produkcyjna. W zestawieniu wymienia się m.in.: kierowców samochodów ciężarowych i magazynierów, których niedobór dotyka 75 do 100% obszaru kraju (źródło: Barometr Zawodów).

– Wysokie zapotrzebowanie na pracowników fizycznych i produkcyjnych bezpośrednio wpłynęło na rekordowy przyrost ofert, jaki obserwujemy w tym roku w kluczowych dla rynku kategoriach – mówi Paweł Świderski, dyrektor kategorii Praca w OLX. – Wyróżniają się transport/spedycja, które obecnie generują o 25% więcej ofert pracy niż w latach 2018-2020 oraz 33% więcej porównując rok do roku. Drugie miejsce to produkcja ze wzrostem ofert o 21% na przestrzeni kilku lat oraz 30% w porównaniu do ubiegłego roku – dodaje.

Rynek pracy według OLX

Na OLX mocno wzrosła także liczba ofert w kategorii prace magazynowe (24%). – Trendem, który ma charakter globalny, jest rosnąca rola usług pośredniczących, zwłaszcza związanych z cyklem życia produktu, w coraz większej liczbie transakcji (B2B i B2C). Obserwujemy zmianę modelu zakupowego, w którym coraz więcej kupujemy, więc potrzeba nam analogicznie coraz więcej magazynierów, kurierów czy kasjerów – komentuje zmiany Kinga Makowska, współzałożycielka agencji HRrebels.

SW Research na zlecenie OLX przeprowadził ogólnopolskie badanie, pytając osoby aktywne zawodowo o postrzeganie pracy fizycznej i świadomość zmian na rynku pracy. Polacy mają świadomość wysokiego zapotrzebowania na pracowników fizycznych i produkcyjnych – jedynie co piąty badany tego nie dostrzega. Zdaniem badanych, między innymi pracownicy produkcyjni są teraz bardziej poszukiwani niż lekarze i pielęgniarki, specjaliści IT czy prawnicy.

Polacy mają również generalnie dobrą opinię na temat pracy fizycznej w badanych zawodach. W pytaniu o to, czy jest ona ważna, 90% osób ocenia ją co najmniej na równi z pracą umysłową świadczoną w ramach tej samej firmy.

Badani w większości są również przekonani o tym, że praca fizyczna w kluczowych obecnie dla rynku zawodach przeszła ewolucję. Największe zmiany dotyczą, ich zdaniem, pracy w spedycji i logistyce – 92% Polaków uważa, że 10 lat temu praca w tym sektorze wyglądała zupełnie inaczej. Kolejne miejsca to: sprzedaż i obsługa klienta (85,6%), transport/kurierzy (81,7%), produkcja (81,2%), obsługa magazynu (79%).

Praca dla kierowców i magazynierów

Zdaniem respondentów największe zapotrzebowanie w ich miejscowościach jest na stanowisko pracownika produkcyjnego (24,6%). Bardzo wysoko w zestawieniu znaleźli się kierowcy oraz kurierzy (16,8%) oraz magazynierzy (13,6%).

Wiedza o tym, kto jest obecnie pożądany na rynku pracy oraz generalnie dobra opinia Polaków o wadze i ewolucji pracy fizycznej w badanych zawodach nie idą w parze z przekonaniem o dobrym wynagrodzeniu i benefitach. Aż 42% osób w ogóle nie kojarzy najbardziej poszukiwanych obecnie zawodów z jakimikolwiek świadczeniami pozapłacowymi.

– Szkoda, gdyż oferty pracy w tych kategoriach wyglądają dziś zupełnie inaczej, a najwięksi pracodawcy kuszą kandydatów obowiązkową listą benefitów. Zdecydowanie dostrzegamy, że firmy są dziś gotowe na duże inwestycje, także wdrożeniowo-szkoleniowe, by przyciągnąć kandydatów. Gotowość do ich przeszkolenia na start widać szczególnie w produkcji, sprzedaży oraz transporcie. Dlatego to świetny czas na poszukiwanie dobrej pracy i przebieranie w ofertach, których zdecydowanie nie brakuje – komentuje wyniki badania Paweł Świderski.

Darmowe ogłoszenia dla pracowników w branży TSL można zamieścić w serwisie portaltsl.pl/praca.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane