Prezes PKP nowym przewodniczącym UIC

PKP S.A.

Ósmego lipca w wyniku głosowania podczas Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowego Związku Kolei (UIC) Krzysztof Mamiński, prezes Polskich Kolei Państwowych został wybrany na przewodniczącego UIC – największej branżowej organizacji na świecie. Mamiński zastąpił na tym stanowisku przewodniczącego Gianluigiego Castelliego, do niedawna prezesa kolei włoskich (Ferrovie dello Stato Italiane).

– „Wybór mojej kandydatury na stanowisko przewodniczącego UIC traktuję jako duże wyróżnienie, ale przede wszystkim ogromną odpowiedzialność i wyraz uznania za dotychczasową działalność – nie tylko moją, jako menadżera z kilkudziesięcioletnim stażem, ale także tysięcy kolejarzy i innych osób zaangażowanych na co dzień w rozwój kolei. Polskie Koleje Państwowe są członkiem UIC i jednocześnie jednym z jego podmiotów założycielskich od 1922 roku” – mówi nowy prezes UIC w rozesłanym przez PKP S.A. komunikacie.

Rok 2021 w całej Unii Europejskiej obchodzony jest jako Europejski Rok Kolei. Z kolei w przyszłym roku obchodzona będzie 100. rocznica utworzenia UIC.

Krzysztof Mamiński związany jest z koleją od ponad 40 lat. Jest absolwentem Uniwersytetu Szczecińskiego i studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego na kierunku europejski model zarządzania. Pracę na kolei rozpoczął w 1980 r., w Ośrodku Informatyki CDOKP w Warszawie. Od 1990 r. był członkiem Komisji Krajowej “Solidarności”, pełnił m.in. funkcję przewodniczącego Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ “Solidarność” i przewodniczącego Sekretariatu Transportowców związku.

W latach 1998-2002 zasiadał w zarządzie Polskich Kolei Państwowych, odpowiadając za restrukturyzację i sprawy pracownicze. Od 2001 do 2012 roku był prezesem Związku Pracodawców Kolejowych, a od 2002 do 2012 spółki zależnej PKP – Natura Tour. W latach 2012-2013 był pełnomocnikiem zarządu PKP S.A. ds. Dialogu Społecznego w Grupie PKP, a przez następne trzy lata – prezesem przedsiębiorstwa z Grupy PKP: CS Szkolenie i Doradztwo. Następnie od kwietnia 2016 r. pełnił funkcję prezesa Przewozów Regionalnych. W marcu 2017 r. objął stanowisko prezesa PKP S.A.

 

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane