Przewóz towarów przez granicę – sprawy celne

Każdego dnia przez granice państw przedostają się setki ton towarów. Tak się składa, że nasz kraj jako przynależny do Unii Europejskiej, jest zobowiązany do przestrzegania wszystkich norm i regulacji panujących w Kodeksie Unijnym.

Transport międzynarodowy stał się codziennością i ma ogromny wpływ na to, w jaki sposób dzisiaj żyjemy. Producenci w celu poszerzenia zakresu swoich działalności i oczywiście zarobku wysyłają swoje towary za granicę, a występujące w różnych krajach zapotrzebowanie na określane produkty również zmuszają do ich importu. Cały świat praktycznie kręci się wokół przewozów i wymiany asortymentu między państwami. Jak się okazuje, wnikając głębiej w temat można napotkać się na wiele trudności.

Czym jest skład celny?

Będąc importerem towarów zza granicy trzeba koniecznie mieć pojęcie o tym miejscu. To właśnie do niego trafiają wszystkie ładunki spoza obszaru Unii, które nie spełniają kryteriów i wymogów potrzebnych do przekroczenia granicy. Jeszcze do pewnego czasu, wycofanie samochodu ciężarowego na granicy generowało spore koszty dla importera.

Aktualnie, sytuacja nie jest jeszcze tak tragiczna, a brak zgodności z wymogami śmiało można naprawić. Towar przekierowuje się bezpośrednio na skład i tam odbywane są tzw. procesy naprawcze. Oznacza to, że jeśli urząd celny stwierdzi, że towar jest bezpieczny i nie zagraża zdrowiu jego potencjalnych użytkowników to po wypełnieniu wszystkich formalności może on zostać przepuszczony przez granicę. Kryteriami w tej sytuacji są głównie etykieta CE, tłumaczenie i uzupełnienie wszystkich, potrzebnych deklaracji zgodności. Oczywiście, takie elementy jak cło i VAT opłacamy dopiero wtedy, gdy towar będzie już w gotowości do wprowadzenia w obrót.

Korzystanie z obsługi celnej

W całej Europie istnieje sporo przedsiębiorstw oferujących pełną i zaawansowaną obsługę celną. Skorzystanie z takich usług jest w pełni opłacalne, gdyż my jako producenci nie musimy martwić się praktycznie o nic zarówno w przypadku importu, jak i eksportu.

Z reguły większość takich firm posiada swoje magazyny i składy celne, co znacznie polepsza sytuację w przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów. Najlepiej jest korzystać z ofert firm znajdujących się w mieście, do którego mamy za zadanie zwieźć asortyment. Prowadząc działalność przykładowo w okolicach Katowic, możemy śmiało umieścić w wyszukiwarce frazę skład celny katowice i znaleźć korzystną dla siebie ofertę.

Co obejmuje oferta obsługi celnej?

W życiu towarzyszą nam spore ilości dokumentów. Nie inaczej jest w przypadku międzynarodowego przewozu towarów. Zbiór i wypełnienie całej dokumentacji to główne zadanie firm celno-spedycyjnych. W zakres całej administracji wlicza się chociażby dokonywanie zgłoszeń celnych na mocy upoważnienia, udzielanie gwarancji tranzytowych, rozliczanie VAT-u z importu, czy też samo doradztwo celne.

To, jakie obowiązki pełnią firmy zajmujące się obsługą celną zależy też od miejsca, z którego pochodzi towar lub gdzie on trafia. Obowiązki są inne w przypadku towarów spoza UE, a inne, gdy sprowadzamy je z krajów o takich samych wytycznych.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane