Przez Polski Ład leasing przestanie się opłacać

Adam Brzozowski

Każdy dzień przynosi dodatkową wiedzę, jak ogłoszony przez PiS program o nazwie Polski Ład wpłynie na przedsiębiorców. Aktualnie okazało się, że zawiera przepisy, które będą generować znaczące obciążenia dla firm, szczególnie dla małych i średnich. – Duże zmiany dotyczą leasingu – informuje Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie.

– Polski Ład najpierw wydawał się pomysłem niepozbawionym mankamentów, ale z zaletami natury społecznej. Każde kolejne informacje zdobywane przez przedsiębiorców, pokazują jednak, że celem nowego systemu opracowanego przez rząd jest pozyskanie jak największej ilości środków na realizacje programów społecznych i socjalnych. Przedsiębiorców oburzyły plany dotyczące zmian w leasingu. Są one działaniem antygospodarczym – twierdzi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Od nowego roku podatek za wykup auta

Z projektu z 26 lipca wynika, że wykupienie auta z leasingu z myślą o odsprzedaży nie będzie już korzystne. Jeśli zapisy projektu wejdą w życie, to od 1 stycznia 2022 r. chcąc wykupić auto i przenieść je do majątku prywatnego, trzeba będzie zapłacić podatek dochodowy i VAT. Wydłużony zostanie też okres, w którym sprzedaż pojazdu zostanie obciążona podatkami: z 6 miesięcy do 5 lat. Przedsiębiorcy zapłacą więc nawet k ilka tysięcy złotych podatku w momencie wykupu samochodu. Eksperci przyznają, że Polski Ład czyni leasing mniej opłacalnym. To kolejny cios w system zakupy i obsługi samochodów w przedsiębiorstwach.

– Minister Finansów stwierdził nagle, że prywatny wykup aut poleasingowych jest nieuczciwy, dowiadujemy się, że to działania poza lub na granicy prawa, a firmy stosują agresywną politykę podatkową, czy nadużywają przepisów – informuje Michał Wojtas, skarbnik i członek prezydium Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. – Nie zgadzamy się z taką retoryką. Kwestie leasingu są kolejnym uderzeniem w przedsiębiorców. Robi się to pod płaszczykiem zmian korzystnych gospodarczo. Korzystnych dla kogo? Na pewno nie dla ludzi, którzy przez lata zachęcani byli do rozliczania samochodów w leasingu – dodaje Wojtas i informuje, że organy podatkowe przez lata potwierdzały możliwość wykupu prywatnego samochodów po zakończeniu leasingu. Nigdy przepisy ani nie nakazywały wykupu przedmiotu leasingu na firmę, ani nie zabraniały wykupu prywatnego.

Druzgocąca skala obciążeń dla MŚP

Północna Izba Gospodarcza od kilku tygodni wspólnie z ekspertami analizuje poszczególne zapisy Polskiego Ładu. Ogólna ocena dokumentu jest negatywna. Jak mówi prezes Hanna Mojsiuk nie można oceniać pozytywnie projektu, który uderza najmocniej w sektor MŚP. – Skala zmian podatkowych w Polskim Ładzie i ilość obciążeń dla sektora MŚP jest druzgocąca. Rozmawialiśmy o tym aktywnie z Rzecznikiem MŚP Adamem Abramowiczem i podzielamy jego zdanie, że w tym kształcie Polski Ład nie jest programem wspierającym przedsiębiorców. Wręcz przeciwnie – twierdzi Mojsiuk.

Szczecińska Zzba zachęca przedsiębiorców do udziału w konsultacjach Polskiego Ładu oraz do kontaktu z Rzecznikiem MŚP i podpisywania petycji przeciwko zmianom w podatku liniowym. Petycja zostanie złożona na ręce premiera oraz Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej. Podpisało się pod nią już ponad 25 tys. osób.

Podobne wiadomości
Komentarze (1)
  1. Ktoś musi zapłacić za to, żeby prezes i spółka zdobyli trzecią kadencję. O ile naród pozna te zapowiadane korzyści, czyli po 40 zł na głowę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane