Wielka Brytania wdrożyła kontrole towarów na granicach

Ciężarówki
Pixabay

30 kwietnia 2024 r. na granicach z Wielką Brytanią zaczęły się kontrole fizyczne i dokumentacyjne towarów sanitarnych i fitosanitarnych. To wynik wprowadzenia Export Health Certificate (EHC). – Importerzy i eksporterzy, którzy nie będą odpowiednio przygotowani do kontroli muszą się liczyć z poważnymi konsekwencjami – informuje Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

Od stycznia 2024 roku Wielka Brytania wymaga certyfikatów, które dotyczą produktów m.in.: pochodzenia zwierzęcego, roślin, owoców i warzyw. Brytyjskie władze zapowiadały, że certyfikacja to pierwszy krok, kolejnym będą fizyczne kontrole importowanej do Wielkiej Brytanii żywności.

– To wiąże się z dodatkowym czasem oraz dodatkowymi kosztami z tytułu przestoju pojazdów na granicach. W najgorszym przypadku, przy niespełnieniu brytyjskich lub europejskich norm fitosanitarnych przewoźnik musi się liczyć z zawróceniem ładunku do nadawcy – mówi Joanna Porath.

Największe zmiany w ramach Export Health Certificate (EHC) dotyczą produktów pochodzenia zwierzęcego. Świadectwa zdrowia będą wymagane dla produktów mięsnych i wszelkich produktów na bazie surowego mleka. Zmienione przez Wielką Brytanię środki kontroli dotyczące importu towarów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego zakładają, że wszystkie produkty mięsne i mleczne wymagają wcześniejszego powiadomienia, a tylko produkty mleczne poddane obróbce cieplnej nie wymagają świadectwa zdrowia. Nadal też obowiązują przepisy, zgodnie z którymi importowane zwierzęta i rośliny do sadzenia zawsze wymagają świadectw zdrowia i podlegają inspekcji.

Z kolei w przypadku owoców i warzyw z UE kontrole będą oparte na ryzyku przypisanym do towarów, tj. niskim, średnim i wysokim. W większości przypadków nie będą one musiały przechodzić przez brytyjskie kontrole norm handlowych ani kontrole zdrowia roślin. Brytyjski rząd zachęca jednak, by przewoźnicy sprawdzali, które importowane do UK towary będą podlegać kontroli.

Zobacz też: Wysokie kary za przewóz imigrantów do Wielkiej Brytanii

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane