Wyciek gazu z kontenera na statku Maersk w Baltic Hub

Statek Majestic Maersk w Porcie Gdańsk.
Komenda Miejska PSP w Gdańsku / Facebook

Wieczorem 12 października 2023 roku z kontenera na statku Majestic Maersk w terminalu Baltic Hub (dawniej: DCT Gdańsk) zaczął ulatniać się gaz. Kontener zabezpieczyli gdańscy strażacy. Okazało się, że ulatniający się gaz to podtlenek azotu stosowany m.in. w przemyśle spożywczym i stomatologii.

Komenda Miejska PSP w Gdańsku otrzymała zawiadomienie o zdarzeniu przed godziną 19.40. Gaz ulatniał się z kontenera na statku Majestic Maersk, który do Gdańska dotarł z niemieckiego Bremerhaven.

Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Gdańsku zadysponowało: pięć wozów strażackich z komendy miejskiej, jeden z Portowej Straż Pożarnej Florian oraz cztery ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego „Gdynia”.

Strażacy poinformowali w mediach społecznościowych, że wyznaczyli strefę niebezpieczną w pobliżu statku i ewakuowali 21 osób (15 ze statku oraz 6 obsługi terminalu). Podczas zdarzenia nikt nie został poszkodowany.

Okazało się, że wyciekającym gazem jest podtlenek azotu. Gaz ten stosowany jest w przemyśle spożywczym np. w puszkach ze sprayem, oraz w stomatologii (gaz rozweselający).

Nie było zagrożenia dla obszaru terminalu DCT Gdańsk – poza strefą wyznaczoną przez strażaków w obrębie statku.

 

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane