Budowa terminalu T3 w Baltic Hub coraz bliżej półmetka

Budowa nowego nabrzeża w Baltic Hub widziana z daleka.
Budimex

Realizacja powstającego w gdańskim porcie nowego terminalu kontenerowego T3 Baltic Hub, osiągnęła 40-proc. poziom zaawansowania budowy. Zakończenie projektu planowane jest na koniec drugiego kwartału 2025 r. ale obiekt ma rozpocząć działalność wcześniej.

Wykonawcą trzeciego nabrzeża głębokowodnego (terminal T3) w Baltic Hub jest konsorcjum Budimex i Deme Dredging. Firmy poinformowały w lutym 2024 r., że terminal osiągnął 40- proc. poziom zaawansowania budowy. Właśnie ukończony został etap zalądowienia oraz obudowy blisko 40 ha powierzchni. Obecnie prowadzone są głównie prace kafarowe i żelbetowe. Rozpoczęto także wbijanie stalowych brusów na południowej ścianie terminalu.

Realizacja Baltic Hub T3 to m.in. budowa nabrzeża głębokowodnego o łącznej długości 717 m, głębokości 18 m oraz placu o powierzchni 36 ha. Po ukończeniu inwestycji możliwości przeładunkowe Baltic Hub zwiększą się z obecnych 3 do 4,5 mln TEU rocznie co oznacza, że będzie to jeden z największych tego typu obiektów w Europie, zdolny obsługiwać największe statki na świecie.

Zakończenie prac budowlanych planowane jest na trzeci kwartał 2025 r. Pierwsza faza budowy ma jednak zakończyć się w 2024 r. Projekt wart jest łącznie 450 mln euro (2,1 mld zł).

Terminal kontenerowy T3 ma być półautomatyczny, a cały proces ‎sterowania i ‎zarządzania obiektem będzie realizowany z oddalonego od niego budynku. Zakres ‎prac teletechnicznych w tej ‎inwestycji jest do tej pory niespotykany w Polsce. ‎– W ‎tej chwili mamy zakończone prace hydrotechniczne, wchodzimy w etap prac ‎konstrukcyjnych w trakcie których powstanie nawierzchnia terminalu, szyny i wszelkie urządzenia służące do ‎przeładunków kontenerów. Ogromnie interesująca, biorąc pod uwagę unikatowość obiektu i jego rolę jest zastosowana teletechnika i energetyka – mówi Jakub Długoszek, dyrektor budownictwa infrastrukturalnego w Budimexie.

– Tak duża budowa prowadzona na nabrzeżu wymaga wyjątkowej dbałości o środowisko. Dlatego wszystkie prowadzone przez nas czynności wykonywane są z należytą troską o żyjące tu zwierzęta. W celu ich ochrony prace realizowane są pod nadzorem przyrodniczym – dodaje Anna Soszyńska, koordynator ochrony środowiska na kontrakcie budowy terminala T3 w spółce Budimex.

 

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane