Przejazd po A4 Katowice – Kraków zdrożeje o 4 zł

Stalexport Autostrada Małopolska

Koncesjonariusz autostrady A4 Katowice-Kraków wystąpił do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z wnioskiem o zmianę stawki opłaty za przejazd dla pojazdów kategorii 1 czyli samochodów osobowych. Od 1 października na każdym z dwóch punktów poboru opłat zapłacimy o dwa złote więcej – w sumie 24 zł. Ale jest sposób na znaczące obniżenie taryfy.

Zgodnie z wnioskiem złożonym do GDDKiA stawka opłaty za przejazd dla pojazdów kategorii 1 ma od 1 października wzrosnąć o 2 zł i wynosić 12 zł na każdym placu poboru opłat. Czyli za przejd autem z Katowic do Krakowa lub w drugą stronę zapłacimy w sumie 24 zł, a nie tak jak obecnie 20 zł.

– Zmiana stawek wynika ze wzrostu kosztów eksploatacji i utrzymania projektu, jakim jest zarządzany przez nas odcinek autostrady A4 w okresie ostatnich pięciu lat. Na przestrzeni ostatnich miesięcy, korzystając z niższego poziomu ruchu, prowadzimy intensywne prace remontowe, które mają zwiększyć komfort i bezpieczeństwo podróżowania autostradą. Cały czas ponosimy spore nakłady inwestycyjne, w tym m.in. w nowoczesne i szybkie metody wnoszenia opłat, obejmujące również prace nieprzewidziane w umowie koncesyjnej – tłumaczy Rafał Czechowski, rzecznik pasowy Stalexport Autostrada Małopolska.

Pomimo podwyżki w cenniku, utrzymane będą stawki stawki preferencyjne dla kierowców samochodów osobowych, którzy wnoszą opłaty poprzez elektroniczny pobór opłat A4Go i Telepass oraz aplikacje Autopay i SkyCash. Od października br. będą płacić za przejazd na każdej bramce 8 zł. Czyli płacąc aplikację wydamy tylko 16 zł za przejazd po cąłym odcinku A4. To o 8 zł mniej niż przy opłacie wykonanej gotówką lub kartą w punkcie poboru.

Stawki preferencyjne dla pojazdów kategorii 2 i 3 (17 zł na każdym PPO) i kategorii 4 i 5 (30 zł na każdym PPO) zostaną utrzymane.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane