S12 połączy Lubelszczyznę z centrum kraju

Droga S19
GDDKiA

GDDKiA podpisała umowę z Budimexem na projekt i budowę kolejnego odcinka drogi ekspresowej S12. Chodzi o fragment między granicą województwa łódzkiego i mazowieckiego, a Przysuchą, o długości 14,4 km. To kontynuacja budowy drogi ekspresowej, która docelowo ma połączyć autostradę A1 w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego ze wschodnią granicą państwa w Dorohusku.

Trasa, której projekt i budowa się właśnie zaczynają, ma nie tylko wielkie znaczenie dla komunikacji krajowej, ale także jest niesłychanie ważna dla mieszkańców Ziemi Łódzkiej i południowego Mazowsza. Nowa droga ekspresowa przejmie ruch tranzytowy i regionalny z obecnej zatłoczonej i biegnącej przez liczne wsie i miasta DK12. Dość wskazać, że średni dobowy ruch na tej trasie między Piotrkowem Trybunalskim i Radomiem, waha się od blisko 10 tysięcy w okolicy Radomia, do prawie 25 tysięcy w rejonie Piotrkowa. Wyjątkiem jest fragment między Opocznem i Przysuchą, gdzie jest on nieco mniejszy.

Jak będzie wyglądała nowa trasa ?

Projekt nowej trasy przewiduje, że będzie to dwujezdniowa droga ekspresowa, a każda z jezdni będzie miała po dwa pasy ruchu po 3,5 metra szerokości oraz pas awaryjny o szerokości 2,5 metra. W ramach realizacji inwestycji powstanie węzeł drogowy w Gielniowie u zbiegu z drogą wojewódzką 728, a także ponad 20 obiektów inżynierskich, w tym: wiadukty drogowe, wiadukty w ciągu drogi ekspresowej i przepusty. O bezpieczeństwo zwierząt zadba z kolei siedem przejść, z czego aż pięć to przejścia duże. W bezpośrednim sąsiedztwie trasy powstanie także zapewniająca bezpieczeństwo infrastruktura dla pieszych i rowerzystów. Wybór rodzaju nawierzchni pozostaje w gestii wykonawcy.

Zgodnie z umową prace (zarówno projekt, jak i budowa) mają trwać 43 miesiące od chwili jej podpisania. Na wykonanie projektu wykonawca ma 21 miesięcy, w tym uzyskanie decyzji ZRID. Pozostały czas (22 miesiące) to okres prac budowlanych, przy czym w przeciwieństwie do etapu projektowania w okresie budowy uwzględniane będą przerwy na tzw. okresy zimowe (od połowy grudnia do połowy marca). Wykonawcą jest firma Budimex, a koszt inwestycji to blisko 452,1 mln złotych.

Wkrótce kolejna umowa.

Według GDDKiA w ciągu najbliższych tygodni należy spodziewać się podpisania umowy na kolejny mazowiecki odcinek drogi ekspresowej S12: Przysucha – Wieniawa.  Tym samym łączna długość realizowanej, w systemie Projektuj i buduj, w woj. mazowieckim trasy przekroczy 30 km.

Obecnie można już korzystać z blisko 94 km S12 w woj. lubelskim, od Puław do Piask. W realizacji pozostaje 70 z 75 km dalszego odcinka do granicy z Ukrainą. Na etapie prac przygotowawczych jest początkowy fragment trasy, ok. 61 km od autostrady A1 do granicy woj. łódzkiego i mazowieckiego, a także kolejne ok. 67 km od Radomia do Puław.

Po wybudowaniu wszystkich odcinków droga ekspresowa S12 zapewni sprawne i bezpieczne połącznie centrum kraju z Lubelszczyzną, a także z wschodnią granicą kraju. Tym samym ma ułatwić podróż pomiędzy zachodnią i wschodnią granicą państwa, a zatem stanowić pomost pom’iędzy krajami Unii Europejskiej i Ukrainą.

 

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane