Spadek podaży powierzchni magazynowej w I kw. 2025 r.

Hala magazynu
TigerPak, Pixabay

Na koniec pierwszego kwartału 2025 r. na rynku pojawiło się 570 tys. mkw. nowej powierzchni magazynowej, co jest wynikiem wyższym niż w poprzednim kwartale, ale niższym niż w analogicznym okresie 2024 r. Okazuje się więc, że nastąpiło nieznaczne wyhamowanie podaży magazynów.

Firma technologiczna REDD, specjalizująca się w dostarczaniu danych i analiz dotyczących nieruchomości komercyjnych w regionie CEE, zaprezentowała raport podsumowujący pierwszy kwartał 2025 roku na rynku magazynowym. Na rynku pojawiło się 572 562 mkw. nowej powierzchni, co jest wynikiem wyższym niż w poprzednim kwartale, ale niższym niż w analogicznym okresie 2024 r. Jednocześnie aktywność deweloperska pozostaje na solidnym poziomie. W budowie pozostaje aż 2 mln mkw. powierzchni magazynowej, co jest wartością większą o 160 tys. mkw. w porównaniu do końca roku 2024. Wskazuje to na kontynuację inwestycji w najbliższych miesiącach. Liderem pod względem skali aktywności budowlanej bezsprzecznie jest Wrocław (428 tys. mkw.), za nim plasują się Górny Śląsk (405 tys. mkw.) i Warszawa (360 tys. mkw.). Te lokalizacje wyraźnie zdominowały rynek pod względem nowych projektów.

Na rynku wrocławskim w I kw. 2025 r. ukończono 173 061 mkw. nowej powierzchni, w woj. śląskim 123 155 mkw. a w rejonie Bydgoszczy i Torunia 85 tys. mkw. Te trzy lokalizacje odpowiadają za blisko 67 oproc. nowej powierzchni dostarczonej w pierwszym kwartale tego roku.

– Nowa podaż ukończona na rynku magazynowym w pierwszym kwartale 2025 r. utrzymała się na poziomie zbliżonym do średnich wartości obserwowanych w poprzednich kwartałach. Spodziewamy się, że w nadchodzących miesiącach sytuacja będzie stabilna utrzymując się na podobnym poziomie jak w pierwszych miesiącach 2025 roku – komentuje Krzysztof Foks, Head of Research w REDD.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane