Contargo wykorzysta e-ciężarówki do przewozu kontenerów

DAF Trucks

Firma DAF Trucks dostarczyła dwie w pełni elektryczne ciężarówki do firmy Contargo w Niemczech. Contargo to spółka zależna międzynarodowej Grupy Rhenus. Ciężarówki DAF CF Electric z technologią E-Power będą używane do transportu kontenerów pomiędzy terminalami położonymi w głębi lądu w rejonie dolnego Renu.

Dwie ciężarówki dostarczone do Contargo to pierwsze ciężarówki DAF CF Electric, które zostały wprowadzone do eksploatacji w Niemczech oraz, odpowiednio, szósta i siódma ciężarówka poddana szeroko zakrojonym testom terenowym.

Richard Zink, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży oraz członek zarządu DAF Trucks, przekazał kluczyki do CF Electric Michaelowi Viefersowi, członkowi zarządu Grupy Rhenus. Grupa Rhenus to globalna firma usług logistycznych, specjalizująca się w logistyce kontraktowej, logistyce ładunków i logistyce portowej. Jej obroty wynoszą 4,8 mld euro, posiada ponad 610 lokalizacji na całym świecie i zatrudnia 29 tysięcy pracowników. Dwa samochody ciężarowe CF Electric dołączają do floty firmy Contargo, specjalizującej się w trimodalnej obsłudze kontenerów w głębi lądu, będącej spółką w 100% zależną od Grupy Rhenus, obsługującej łącznie dwa miliony kontenerów rocznie.

– To oczywiste, że sektor transportowy znajduje się u progu wielkiej transformacji – mówi Richard Zink. – „Take the better route” (Wybierz lepszą drogę) to cel firmy Contargo i jestem niezmiernie dumny z tego, że możemy wesprzeć tę misję i jeszcze bardziej zwiększyć sukces Contargo dzięki dwóm ciężarówkom DAF CF Electric. One są lepszą opcją, ponieważ ciężarówka elektryczna stawać się będzie w przyszłości standardem w coraz większej liczbie obszarów miejskich w całej Europie.

Dane, jakie DAF gromadzi zarówno na temat technologii, jak i wprowadzania pojazdów do eksploatacji, zostaną uwzględnione w specyfikacjach końcowych modeli produkcyjnych.

Firma Contargo zdecydowała się na zakup e-ciężarówek, ponieważ ma w strategii zaplanowaną dekarbonizację do 2050 roku.

Baza ciężarówek DAF CF Electric będzie się mieścić w Duisburgu i będą one wykorzystywane do lokalnych dostaw kontenerów w ramach konwencjonalnej floty ciężarówek Contargo. Ciężarówkami zarządzać będzie firma Rhenus Trucking, działająca jako usługodawca Contargo.

DAF CF Electric
to ciągnik siodłowy 4×2 z w pełni elektrycznym układem napędowym, zaprojektowany do drogowego transportu ładunków na obszarach miejskich, przy DMC zestawu do 37 ton, gdzie standardem są naczepy jedno- lub dwuosiowe. Pojazd bazuje na modelu DAF CF – Międzynarodowym Samochodzie Ciężarowym Roku 2018 – i jest eksploatowany w pełni elektrycznie z wykorzystaniem technologii E-Power firmy VDL. Sercem jego inteligentnego układu napędowego jest silnik elektryczny o mocy 210 kW zasilany akumulatorem litowo-jonowym o łącznej pojemności 170 kWh. CF Electric ma zasięg do 100 kilometrów, w zależności od wagi ładunku, co sprawia, że nadaje się do transportu wielkogabarytowego o zerowej emisji na obszarach miejskich. Pojazd wyposażono w funkcję szybkiego ładowania akumulatorów – trwa ono do 30 minut, zaś pełne ładowanie trwa zaledwie półtorej godziny.

Specyfikacja:
Masa własna 9 700 kg
Moc silnika elektrycznego 210 kW
Moment obrotowy 2 000 Nm
Pojemność akumulatora 170 kWh
Zasięg z w pełni naładowanymi akumulatorami do 100 km
Szybkie ładowanie akumulatora 30 minut
Pełne ładowanie 1,5 godz.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane