Contargo wykorzysta e-ciężarówki do przewozu kontenerów

DAF Trucks

Firma DAF Trucks dostarczyła dwie w pełni elektryczne ciężarówki do firmy Contargo w Niemczech. Contargo to spółka zależna międzynarodowej Grupy Rhenus. Ciężarówki DAF CF Electric z technologią E-Power będą używane do transportu kontenerów pomiędzy terminalami położonymi w głębi lądu w rejonie dolnego Renu.

Dwie ciężarówki dostarczone do Contargo to pierwsze ciężarówki DAF CF Electric, które zostały wprowadzone do eksploatacji w Niemczech oraz, odpowiednio, szósta i siódma ciężarówka poddana szeroko zakrojonym testom terenowym.

Richard Zink, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży oraz członek zarządu DAF Trucks, przekazał kluczyki do CF Electric Michaelowi Viefersowi, członkowi zarządu Grupy Rhenus. Grupa Rhenus to globalna firma usług logistycznych, specjalizująca się w logistyce kontraktowej, logistyce ładunków i logistyce portowej. Jej obroty wynoszą 4,8 mld euro, posiada ponad 610 lokalizacji na całym świecie i zatrudnia 29 tysięcy pracowników. Dwa samochody ciężarowe CF Electric dołączają do floty firmy Contargo, specjalizującej się w trimodalnej obsłudze kontenerów w głębi lądu, będącej spółką w 100% zależną od Grupy Rhenus, obsługującej łącznie dwa miliony kontenerów rocznie.

– To oczywiste, że sektor transportowy znajduje się u progu wielkiej transformacji – mówi Richard Zink. – „Take the better route” (Wybierz lepszą drogę) to cel firmy Contargo i jestem niezmiernie dumny z tego, że możemy wesprzeć tę misję i jeszcze bardziej zwiększyć sukces Contargo dzięki dwóm ciężarówkom DAF CF Electric. One są lepszą opcją, ponieważ ciężarówka elektryczna stawać się będzie w przyszłości standardem w coraz większej liczbie obszarów miejskich w całej Europie.

Dane, jakie DAF gromadzi zarówno na temat technologii, jak i wprowadzania pojazdów do eksploatacji, zostaną uwzględnione w specyfikacjach końcowych modeli produkcyjnych.

Firma Contargo zdecydowała się na zakup e-ciężarówek, ponieważ ma w strategii zaplanowaną dekarbonizację do 2050 roku.

Baza ciężarówek DAF CF Electric będzie się mieścić w Duisburgu i będą one wykorzystywane do lokalnych dostaw kontenerów w ramach konwencjonalnej floty ciężarówek Contargo. Ciężarówkami zarządzać będzie firma Rhenus Trucking, działająca jako usługodawca Contargo.

DAF CF Electric
to ciągnik siodłowy 4×2 z w pełni elektrycznym układem napędowym, zaprojektowany do drogowego transportu ładunków na obszarach miejskich, przy DMC zestawu do 37 ton, gdzie standardem są naczepy jedno- lub dwuosiowe. Pojazd bazuje na modelu DAF CF – Międzynarodowym Samochodzie Ciężarowym Roku 2018 – i jest eksploatowany w pełni elektrycznie z wykorzystaniem technologii E-Power firmy VDL. Sercem jego inteligentnego układu napędowego jest silnik elektryczny o mocy 210 kW zasilany akumulatorem litowo-jonowym o łącznej pojemności 170 kWh. CF Electric ma zasięg do 100 kilometrów, w zależności od wagi ładunku, co sprawia, że nadaje się do transportu wielkogabarytowego o zerowej emisji na obszarach miejskich. Pojazd wyposażono w funkcję szybkiego ładowania akumulatorów – trwa ono do 30 minut, zaś pełne ładowanie trwa zaledwie półtorej godziny.

Specyfikacja:
Masa własna 9 700 kg
Moc silnika elektrycznego 210 kW
Moment obrotowy 2 000 Nm
Pojemność akumulatora 170 kWh
Zasięg z w pełni naładowanymi akumulatorami do 100 km
Szybkie ładowanie akumulatora 30 minut
Pełne ładowanie 1,5 godz.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane