W Rotterdamie powstanie wytwórnia odnawialnego wodoru

Port of Rotterdam

Koncern paliwowy Shell podjął decyzję o budowie Holland Hydrogen I — wytwórni odnawialnego wodoru. Zakład powstanie w Tweede Maasvlakte na terenie Portu Rotterdam. Produkcja wodoru rozpocznie się w roku 2025. Paliwo to posłuży do zasilania m.in. ciężarówek z ogniwami wodorowymi.

Inwestycję w Rotterdamie zrealizują trzy podmioty: Shell plc, Shell Nederland B.V. oraz Shell Overseas Investments B.V. Holland Hydrogen I ma być największą wytwórnią odnawialnego wodoru w Europie. Elektrolizer o mocy 200 MW zostanie zbudowany na terenie Tweede Maasvlakte w porcie w Rotterdamie i będzie wytwarzać do 60 tys. kg odnawialnego wodoru dziennie.

Energia odnawialna dla elektrolizera będzie pochodzić z morskiej farmy wiatrowej Hollandse Kust (noord), która jest częściowo własnością firmy Shell. Odnawialny wodór będzie dostarczany rurociągiem HyTransPort do Shell Energy and Chemicals Park Rotterdam, gdzie zastąpi część szarego wodoru (produkowanego z gazu ziemnego), który jest wykorzystywany w rafinerii.

Produkcja odnawialnego wodoru przyczyni się do częściowej dekarbonizacji wytwórstwa produktów energetycznych w tym zakładzie, takich jak benzyna, olej napędowy i paliwo lotnicze. Ze względu na pojawienie się na rynku samochodów ciężarowych na wodór, a także rozwijają się sieć obsługujących je stacji paliw, wodór odnawialny może znacząco przyczynić się do dekarbonizacji transportu drogowego.

– Holland Hydrogen I jest dowodem na to, jak nowe rozwiązania energetyczne mogą współdziałać, by zaspokajać potrzeby społeczne związane z czystszą energią. To także kolejny przykład zaangażowania Shell w realizację celu, jakim jest osiągnięcie statusu firmy o zerowym poziomie emisji netto do 2050 roku – powiedziała Anna Mascolo, wiceprezes wykonawcza ds. nowych rozwiązań energetycznych w Shell. – Wodór odnawialny będzie odgrywać decydującą rolę w systemie energetycznym przyszłości, a inwestycja ta stanowi ważny krok w realizacji jego potencjału – dodała Anna Mascolo.

Shell jest właścicielem i operatorem około 10% globalnej mocy produkcyjnej zainstalowanych elektrolizerów wodorowych, w tym 20-megawatowego elektrolizera w Chinach i 10-megawatowego elektrolizera z membraną elektrolitowo-polimerową (PEM) w Niemczech. Mogą one produkować odpowiednio 3000 i 1300 ton wodoru rocznie. Firma pracuje także nad inwestycjami w niskoemisyjną produkcję wodoru o potencjalnej wydajności przekraczającej 950 kiloton rocznie (wskaźnik ten dotyczy udziału Shell).

Holland Hydrogen I ma na celu produkcję wodoru z wykorzystaniem energii elektrycznej generowanej przez morską elektrownię wiatrową Hollandse Kust (noord). W lipcu 2020, Shell i Eneco w ramach consorium CrossWind wygrały przetarg na morską farmę wiatrową Hollandse Kust (noord) o łącznej mocy zainstalowanej 759 megawatów, która powstanie bez subsydiów (udział Shell 79.9%). Zgodnie z planem farma wiatrowa zacznie działać w 2023 r., generując 3,3 TWh rocznie – równowartość 2.8% zapotrzebowania na energię elektryczną w Holandii. Farma wiatrowa będzie zlokalizowana 18,5 km od wybrzeża Holandii w pobliżu miasta Egmond aan Zee.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane