Antonov An-225 przywiezie do Polski sprzęt medyczny

valdazf, Pixabay

Największy i najcięższy samolot na świecie – An-225 Mrija wyląduje w przyszłym tygodniu na lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Został wyczarterowany przez spółki skarbu państwa, aby przywieźć z Chin sprzęt do walki z pandemią koronawirusa.

Sprzęt został kupiony przez KGHM Polska Miedź oraz Grupę Lotos. – Przygotowujemy się do transportu sprzętu medycznego na wielką skalę, który pomoże w walce z koronawirusem – mówi Paweł Jan Majewski, prezes Grupy Lotos.

An-225 przywiezie przede wszystkim środki ochrony indywidualnej, m.in. kombinezony oraz przyłbice.

An-225 Mrija (co po ukraińsku oznacza „marzenie”) to sześciosilnikowy samolot transportowy produkcji radzieckiej, pochodzący z biura konstrukcyjnego Antonowa, zbudowany w zakładach Antonowa. Jest to największy obecnie używany i najcięższy w historii samolot. Zbudowano tylko jeden egzemplarz.

Samolot jest używany komercyjnie od 2001 r. przez ukraińskie linie Antonov Airlines do przenoszenia bardzo ciężkich ładunków.

Antonov gościł już kilkakrotnie na polskich lotniskach, ale za każdym razem jego przylot jest gratką dla miłośników awiacji.

Sprzęt medyczny z Chin przewozi do Polski także PLL LOT, ale przewoźnik nie ma żadnego samolotu to transportu towarów – jedynie maszyny pasażerskie o ograniczonej powierzchni w luku bagażowym.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane