FedEx otrzyma pierwszy samolot krótkiego zasięgu

FedEx

FedEx Express powiększy swoją flotę o pierwszy w historii firmy turbośmigłowy samolot transportowy krótkiego zasięgu. Maszyna zostanie dostarczona na podstawie podpisanej w 2017 r. umowy na 30 samolotów ATR tego typu, z opcją zwiększenie zamówienia o kolejnych 20 jednostek.

Pierwszy samolot ATR 72-600F – jako część floty FedEx Expres Feeder – zostanie dostarczony na lotnisko Shannon i będzie obsługiwany przez ASL Airlines Ireland, operatora maszyn ATR, należących do FedEx od 2000 r. Ta globalna flota zajmuje się szybkimi i ekonomicznymi dostawami przesyłek dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Nowy ATR 72-600F to pierwszy turbośmigłowy samolot zaprojektowany do lotniczych przewozów regionalnych. Samolot ma 75 msześć. przestrzeni ładunkowej. Kadłub maszyny powstał w zakładach włoskiej spółki-matki ATR, Leonardo, w Neapolu, specjalnie z myślą o ładunkach cargo. Szerokie drzwi załadunkowe ułatwiają umieszczenie we wnętrzu dziewięciu ton ładunku i umożliwiają transport zarówno standardowych palet i kontenerów (Unit Load Device/ULD, pięć palet o wymiarach 88’’x108”), jak i ładunków ponadwymiarowych. Do dyspozycji pilotów oddano z kolei innowacyjne systemy awioniki (Standard 3), znacznie poprawiające wydajność.

Najnowsza maszyna ATR wpisuje się w naszą strategię, wyrażoną w haśle Redukuj, Wymieniaj, Rewolucjonizuj (Reduce, Replace, Revolutionise), zakładającą wymianę starszych, mniej efektywnych samolotów, na takie, które zapewniać będą bardziej zrównoważony rozwójpowiedział Jorn Van De Plas, senior vice president Air Network and GTS Europe w FedEx Express.

Dwie wysłużone maszyny, które zostaną zastąpione przez nowy model, będą nieodpłatnie przekazane lotnisku w Madrycie, gdzie posłużą do szkolenia służb ratowniczych. Będą to odpowiednio 97. i 98. samoloty FedEx, które zakończą służbę w ten sposób.

Obecnie, na świecie eksploatowanych jest 130 przebudowanych frachtowców ATR, odpowiadających za około jedną trzecią globalnej floty maszyn tego producenta. We flocie FedEx znajdują się 22 samoloty ATR 42 oraz 19 ATR 72. Większość ma prawie 30 lat.

Cała flota FedEx składa się z 444 samolotów. Wśród nich najwięcej jest maszyn Boeinga.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane