Omega Pilzno kupuje 110 ciężarówek Volvo i 130 naczep

Omega Pilzno

Podkarpacki przewoźnik drogowy Omeg Pilzno poinformował, że jego flota pojazdów zostanie uzupełniona o 110 pojazdów ciężarowych Volvo oraz o ponad 130 naczep i przyczep różnego typu. Część nowych ciągników napędzają jednostki zasilane LNG, a zamówione chłodnie wyposażono w niskoemisyjne agregaty z panelami słonecznymi na dachu.

Omega Pilzno informuje, że Inwestycje stanowią realizację założeń Strategii Środowiskowej spółki, opisanych w najnowszym Raporcie Ekologicznym przedsiębiorstwa. Jednym z celów przedsiębiorstwa jest wsparcie klientów w wypełnianiu polityki zrównoważonego rozwoju, poprzez umożliwienie im realnego obniżenia śladu węglowego.

Do istniejącego już taboru niskoemisyjnych ciągników siodłowych zasilanych LNG (z zapłonem iskrowym) dołącza 10 ciężarówek na gaz marki Volvo (w technologii HPDI). Pojazdy tworzą „zielone” zestawy z naczepami o obniżonej masie własnej, które pozwalają na realne obniżenie emisji. Uzupełnieniem ekologicznej floty Omegi Pilzno, są chłodnie wyposażone w agregaty z panelami słonecznymi. Dzięki ładowaniu akumulatorów agregatu za pomocą energii słonecznej, zużycie paliwa spada o 16%. Obniżona jest również awaryjność agregatów, ponieważ uruchamiają się o wiele rzadziej dzięki dodatkowemu zasilaniu.

Ekologiczne zestawy Omega Pilzno

– Naszym pomysłem jest łączenie nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska technologii transportowych w zintegrowane ekologiczne zestawy. Ciągnik napędzany LNG, naczepa o obniżonej masie własnej lub chłodnia z panelem słonecznym oraz opony o zmniejszonych oporach toczenia kumulują efekt, pozwalając na realne obniżenie emisji – mówi Adam Godawski, wiceprezes Omegi Pilzno.

Kolejnym ze sposobów, by wypełnić cele środowiskowe jest wykonywanie przewozów z użyciem możliwie najnowocześniejszych pojazdów ciężarowych, które spełniają najbardziej restrykcyjne normy emisji. – Naszą ambicją w zakresie taboru jest wymiana ostatnich sztuk pojazdów z niższą normą emisji EURO 5 na ciężarówki najnowszej generacji. Zakładamy, że do roku 2023 wszystkie pojazdy w naszej flocie spełniać będą normę EURO 6 lub wyższą – mówi Krystian Tyksiński, manager techniczny w Omedze Pilzno.

W 2021 roku firma zamówiła 75 ciągników siodłowych Volvo FH nowej generacji, spełniających najwyższą normę EURO 6D. Tabor zasili również 25 pojazdów z wymiennymi zabudowami BDF, z których 5 wyposażonych będzie w windy ułatwiające przeładunek. W najbliższych miesiącach Omega Pilzno uzupełni także swoją flotę o 130 nowych naczep, a część z nich będzie cechowało się obniżoną masą własną i wejdzie w skład „zielonych” zestawów, które są w ofercie firmy.

Redukcja śladu węglowego

Ekologiczny Raport 2021 prezentuje w liczbach rzeczywisty wpływ Omegi Pilzno na środowisko naturalne. Najbardziej miarodajnym wskaźnikiem jest ślad węglowy, którego obniżenie jest głównym celem strategii środowiskowej. – Ekologia jest mierzalna. Wiele parametrów można łatwo określić, szczególnie gdy przedsiębiorstwo prowadzi rzetelną politykę zbierania i analizy informacji o własnej działalności. Najlepszym przykładem jest tu ślad węglowy organizacji. Naszym zdaniem rzetelność i transparentność danych jest bardzo ważna, dlatego raportując poziom zaawansowania naszych „zielonych” inwestycji, dodajemy informację o tym, w jakim stopniu przełożyły się one na realne obniżenie emisji CO2 – informuje Łukasz Serafin, pełnomocnik zarządu ds. jakości i ekologii w Omedze Pilzno.

Dzięki zielonym inwestycjom oraz na skutek wprowadzenia zmian w organizacji wypracowano rzeczywiste obniżenie wielu wskaźników. Najważniejsze to:

  • Redukcja śladu węglowego w przeliczeniu na pracownika o 9,18% pomimo wzrostu zatrudnienia;
  • Redukcja śladu węglowego w przeliczeniu na tonokilometr (tkm) o wartość 12,80%;
  • Redukcja śladu węglowego w przeliczeniu na przejechane kilometry o 9,87%.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane