Sigrid Evelyn Nikutta, prezes Berlińskich Zakładów Komunikacyjnych (BVG), wraca do swojej macierzystej firmy – DB Cargo, aby wdrożyć plan naprawy tego kolejowego przewoźnika. Urodzona w Polsce Nikutta jest jednym z najbardziej znanych i najlepiej opłacanych w Niemczech menedżerów.
Spółka córka kolei niemieckich (DB) przechodzi poważne trudności. Agencja Reuters informuje, że rada nadzorcza DB Cargo postawiła powołać Sigrid Nikuttę na nowego prezesa spółki. Ostateczna decyzja rady w tej sprawie ma zapaść 7 listopada. Nikutta zostanie szefową przewoźnika towarowego oraz dołączy do rady dyrektorów grupy DB.
Sigrid Evelyn Nikutta wciąż pozostaje szefową BVG. Zanim odejdzie z przedsiębiorstwa, obowiązuje ją miesięczny okres wypowiedzenia. Na fotelu prezesa DB Cargo zasiądzie prawdopodobnie 1 stycznia 2020 r. Tym samym wróci do firmy po okrągłych 10 latach, które spędziła zarządzając z powodzeniem komunikacją publiczną Berlina. Samorząd niemieckiej stolicy już żałuje utraty dobrego menedżera, którego działania docenili berlińczycy.
Co ciekawe, według niemieckich mediów przeciwni powołaniu Nikutty na szefową DB Cargo są członkowie zarządu DB: prezes Richard Lutz oraz członek zarządu Ronald Pofalla. Kandydatka ma jednak poparcie przedstawicieli załogi reprezentowanych w radzie nadzorczej, a także polityków z SPD.
Sigrid Nikutta urodziła się 1 kwietnia 1969 r. w Szczytnie. Dorastała w Enger we Wschodniej Westfalii. Studiowała psychologię na Uniwersytecie w Bielefeld. W 2008 r. obroniła doktorat z psychologii na Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium.
W 1996 r. Nikutta zaczęła pracę Deutsche Bahn. Zajmowała liczne stanowiska kierownicze w wydziałach zajmujących się kształceniem pracowników. W 2001 roku została menedżerem personalnym w DB Cargo. Później zajmowała się zarządzaniem produkcją w Moguncji. Jej ostatnim stanowiskiem w grupie DB była posada dyrektora ds. produkcji w polskiej spółce zależnej DB Schenker Rail Polska (obecnie DB Cargo Polska) w Zabrzu.
Od października 2010 r. Sigrid Evelyn Nikutta zarządza BVG. W ciągu dekady otrzymała wiele wyróżnień dla najlepszych menedżerów za dobre wyniki przedsiębiorstwa transportowego. Media informowały, że jest jednym z najlepiej opłacanych menedżerów w Niemczech.
DB Cargo zakończy 2019 r. dużą stratą. Firma utraciła znaczną część rynku na rzecz przewoźników prywatnych. Na jej wynikach odbija się też panująca w Niemczech recesja. Pracę w firmie może stracić 3 tys. osób.
U nich dba się o dobrych managerów. U nas się takich ciąga po sądach i dba, żeby więcej kariery nie zrobili.