Transportowcy apelują o rozładowanie ruchu na granicach

Jerzy Górecki, Pixabay

Po przywróceniu kontroli na wewnętrznych granicach UE, od niedzieli korkują się przejścia graniczne z Niemcami i Czechami. Czas oczekiwania na przejazd wynosi kilkanaście godzin, a nawet dobę. Związek Pracodawców „Transport i Logistyka Polska” wystosował w tej sprawie apel do premiera.

„Transport i Logistyka Polska”, członek Konfederacji Lewiatan, domaga się od rządu podjęcia konkretnych działań, które umożliwią płynny ruch samochodom ciężarowym.

– Mamy wiele postulatów, które umożliwią płynny ruch samochodów ciężarowych na granicach. Przekazaliśmy je do premiera. Postulujemy też zwolnienie z obowiązku kwarantanny zawodowych kierowców wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe powracających do Polski innymi środkami transportu, czy to w celu odbioru tygodniowego odpoczynku, czy też po prostu do pracy po urlopie spędzonym na Ukrainie lub Białorusi. Nasze postulaty są zbieżnie z opublikowanymi rekomendacjami Komisji Europejskiej – mówi Maciej Wroński, prezes Związku Pracodawców „Transport i Logistyka Polska”.

Wśród propozycji TLP znalazły się postulaty:

  • Wprowadzenie w porozumieniu z władzami państw sąsiadujących separacji ruchu pojazdów wykonujących transport drogowy lub przewożących kierowców, od ruchu samochodów osobowych. Odrębne pasy ruchu powinny zostać wyznaczone już w odległości co najmniej 20 km przed granicą państwową.
    *
  • Rozdawanie kart lokalizacyjnych jeszcze po stronie państwa sąsiadującego w odległości co najmniej 2 km od przejścia granicznego (zlikwidowana zostanie sytuacja, gdy pojazd blokuje pas ruchu na przejściu granicznym, bo kierowca dzwoni do firmy, aby uzyskać mail, REGON, NIP i inne wymagane na formularzu informacje).
  • Rozważenie zmniejszenia liczby danych na tych kartach. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego w § 2 ust. 2 pkt 1 wymienia jedynie: adres miejsca zamieszkania lub pobytu, w którym będzie odbywać obowiązkową kwarantannę oraz numer telefonu do kontaktu z tą osobą.
  • Wprowadzenie możliwości elektronicznego wypełniania ankiet kierowców przez przewoźników tak, aby kierowca mógł pokazać wypełnioną ankietę na ekranie smartfona lub laptopa.
  • Uchylenie świątecznych ograniczeń w ruchu pojazdów wykonujących transport drogowy, a także w przypadku przedłużania się okresu zagrożenia COVID-19 ograniczeń wakacyjnych.

Przypominamy, że ministerstwo infrastruktury zdecydowało na razie o wydłużeniu czasu pracy kierowców.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane