UTLC ERA przewiozła rekordowe 500 tys. TEU

UTLC ERA

Rosyjski przewoźnik UTLC ERA, specjalizujący się w przewozach kontenerów na szlaku Chiny – Europa pochwalił się nowym rekordem. W 2020 roku firma przetransportowała szerokim torem, przez terytorium Kazachstanu, Rosji i Białorusi, pół miliona TEU. To o 167 tys. TEU więcej niż w całym 2019 r.

W 2019 r. firma UTLC ERA przewiozła w tranzycie po torach o szerokości 1520 mm 333 tys. TEU. Kluczowymi czynnikami, które przyczyniły się do tegorocznego wzrostu wolumenu do 500 tys. TEU, były przewidywalność i stabilność dostaw. Kolej była chętnie wybieranym środkiem transportu także ze względu na duże wzrosty kosztu transportu lotniczego i morskiego, spowodowane obostrzeniami. Z usług kolejowych przewoźników na Nowym Jedwabnym Szlaku zaczęli korzystać m.in. najwięksi producenci samochodów.

UTL CERA powołuje się na informacje Euroazjatyckiego Banku Rozwoju, który oszacował, że roczny wolumen przewozów kontenerowych między Chinami a Europą wzrósł w latach 2016-2019 ze 100 tys. do 725 tys. TEU.

– Rekordowym okresem był dla nas sierpień tego roku, kiedy przewieźliśmy 56 tys. TEU w ciągu miesiąca – mówi Aleksiej Grom, dyrektor generalny UTLC ERA. – Korzystną dla przewozów inicjatywą jest ogłoszenie przez UE roku 2021 rokiem kolei. Jednak dla branży kolejowej jeden rok to tylko chwila. Dla szlaku Chiny – UE bardziej korzystne byłoby ogłoszenie pięciu lat albo dekady kolei – stwierdził Grom.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane