Chiński Cosco Shipping przejął węgierski terminal BILK

Rail Cargo Group

Po dwóch latach negocjacji spółka OceanRail Logistics podpisała z Rail Cargo Group – towarowym przewoźnikiem austriackich kolei federalnych (ÖBB) umowę zakupu udziałów w terminalu intermodalnym RCT-BILK.

BILK to skrót od Budapest Intermodal Logistics Center. Terminal w stolicy Węgier jest jednym z największym terminali intermodlanych w naszej części Europy. Jego powierzchnia wynosi 223 tys. mkw., a roczna zdolność przeładunkowa 230 tys. TEU. Do austriackiej grupy Rail Cargo należał od 2003 r.

Nowym udziałowcem BILK jest spółka OceanRail Logistics zarejestrowana w Grecji przez chiński koncern transportowy Cosco Shipping (China Ocean Shipping Company) . Chińczycy od dawna angażują się w inwestycje na szlakach komunikacyjnych między Azją i Europą. Do Cosco Shipping należy sprywatyzowany przez Greków port w Pireusie.

Kika dni przed podpisaniem umowy w Budapeszcie, w Pireusie wizytował prezydent Chin Xi Jinping, który zapowiedział potrzebę budowy europejskiej ekspresowej trasy lądowo-morskiej.

Terminal BILK będzie węzłem przeładunkowym na trasach między portami: Pireus, Rijeka, Koper, Hamburg i Triest.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane