Dachser odnotował rekordowe wyniki w 2021 roku

Dachser

Niemiecki operator logistyczny przedstawił wyniki za rok 2021. Firma osiągnęła skonsolidowany przychód netto w wysokości blisko 7,1 mld euro, co oznacza wzrost o 26 proc. w porównaniu z rokiem 2020. To nowy rekord dla spółki, która tłumaczy, że wynik był efektem zwiększonej liczby przesyłek oraz ich tonażu (odpowiednio o 6,3 proc. i 7,7 proc). Na wzrost przychodów Dachser wpłynęły też wysokie ceny frachtu spowodowane brakiem przestrzeni ładunkowej we wszystkich rodzajach transportu.

– Rok 2021 był pod wieloma względami wyjątkowy i wiązał się z ekstremalnymi wyzwaniami, którym musiała sprostać branż logistyczna. Brexit, pandemia COVID-19 i przeciążenie globalnych łańcuchów dostaw do granic możliwości spowodowały ogromną niepewność. Nawet w takiej sytuacji utrzymaliśmy usługi logistyczne oraz jakość i obsługę ładunków na najwyższym poziomie – twierdzi Burkhard Eling, prezes Dachser.

Poprawa wyników wobec 2019 roku

W 2021 roku dział Road Logistics (transport i magazynowanie towarów przemysłowych i konsumpcyjnych oraz żywności – zwiększył swoje przychody o 12,3 proc. do 4,99 mld euro. Po tym, jak wprowadzane w całej Europie Południowej restrykcje i lockdowny doprowadziły do spadku przychodów o 2,2 proc. w 2020 roku, wynik ten jest również lepszy w porównaniu do roku 2019, czyli sprzed pandemii.

DACHSER European Logistics zwiększył swoje przychody o 13,1 proc. do 3,92 mld euro. Po kilku latach stagnacji liczba przesyłek znacznie wzrosła – o 6,8 proc. do 72 mln, a ich waga aż o 8,5 proc. do 30 mln ton. Wszystkie regionalne jednostki biznesowe – w Niemczech, Europie Środkowej, Francji oraz w krajach Maghrebu i Półwyspu Iberyjskiego – odnotowały dwucyfrowy wzrost przychodów. Pomimo ograniczeń związanych z pandemią COVID-19 w branży hotelarsko-gastronomicznej, pozyskanie nowych klientów zapewniło linii biznesowej Food Logistics w Niemczech wzrost przychodów o 9,8 proc. Po raz pierwszy przychód w tym segmencie rynku przekroczył próg miliarda euro – 1,07 mld euro.

Rok 2021 w transporcie lotniczym i morskim upłynął pod znakiem zakłóceń w łańcuchu dostaw, niedoborów zdolności przewozowej oraz związanego z tym wzrostu stawek. Efektem tego jest rekordowy, wynoszący 78,3 proc., wzrost przychodów Air & Sea Logistics. Liczba obsługiwanych przesyłek w ubiegłym roku była większa o 9,1 proc., a ich tonaż o 20,9 proc.

Dużym osiągnięciem Dachser była rozbudowa sieci regularnych połączeń czarterowych między Azją, Europą i Ameryką Północną. W ubiegłym roku DACHSER ASL wykonał łącznie 230 lotów czarterowych.

Rok 2022 będzie trudny

– Duża nieprzewidywalność i zmienność będą kształtować rynek usług logistycznych również w 2022 roku. Wojna w Ukrainie powoduje przede wszystkim ogromne cierpienie ludzi, ale pozostawi również głębokie piętno na światowej gospodarce. Do tego dochodzą rekordowe koszty energii i paliwa, dalsze pogłębianie się niedoboru kierowców, a także ciągłe zakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw związane z kolejnymi ogniskami choroby COVID-19 m.in. w Chinach i Hongkongu – mówi prezes Eling. – Musimy się przygotować na kolejny rok, w którym utrzymanie łańcuchów dostaw będzie testem z zarządzania kryzysowego, elastyczności i odporności – dodaje.

Pomimo tych wyzwań Dachser kontynuuje inwestycje w zaplecze logistyczne, technologie cyfrowe i wyposażenie techniczne. W 2021 roku firma przeznaczyła na ten cel blisko 100 mln euro, a w tym roku będzie to ok. 200 mln euro.

Dachser zwiększa zatrudnienia

Tegoroczne plany inwestycyjne obejmują m.in. w pełni zautomatyzowany magazyn wysokiego składowania na 52 000 palet w Memmingen, który zostanie uruchomiony w październiku, jak również cyfryzację, ochronę klimatu, a zwłaszcza rozwój naszych pracowników.

W 2021 roku dostawca usług logistycznych zatrudnił blisko 1 tys. pracowników, a około 2,2 tys. młodych ludzi odbywa obecnie staż w oddziałach Dachser na całym świecie. Wysoki wskaźnik udziału kapitału własnego Dachser, wynoszący około 60 proc., stanowi silne wsparcie polityki inwestycyjnej firmy.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane